Opublikowano: 21.09.2022 11:32

Na PW królowała matematyka

VI Dzień Popularyzacji Matematyki cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem

Jeśli myślicie, że ludzie nie lubią matematyki, to niezawodny znak, że 15 września 2022 roku nie byliście na Politechnice Warszawskiej. W atrakcjach VI Dnia Popularyzacji Matematyki wzięło udział 1700 osób – uczniów, nauczycieli i pasjonatów z całej Polski.

Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych PW dawno nie widzieliśmy takich tłumów. W salach na trzech piętrach przez cały dzień odbyło się kilkadziesiąt wykładów i warsztatów matematycznych oraz związanych z zastosowaniami matematyki. Zajęcia poprowadzili znani i cenieni matematycy i popularyzatorzy. Opowiadali o „klasycznych” zagadnieniach związanych z matematyką, jak geometria, wielościany czy rachunek prawdopodobieństwa, ale robili to w oryginalnej formie. Pokazywali też, że matematyka jest wokół nas – w muzyce, sztuce, medycynie, przyrodzie, socjologii, grach… Na uczniów zainteresowanych udziałem w konkursach czekały zajęcia z zadaniami olimpijskimi. Swoje warsztaty mieli także nauczyciele.

Uczestnicy VI Dnia Popularyzacji Matematyki mogli pograć w gry komputerowe i planszówki, rozwiązywać łamigłówki, wziąć udział w konkursach, oglądać wystawy i filmy, a przede wszystkim – poczuć moc matematyki.

– Dzień Popularyzacji Matematyki zorganizowaliśmy po raz szósty – mówi dr Barbara Roszkowska-Lech z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, przewodnicząca komitetu organizacyjnego. – Cieszymy się, że mogliśmy gościć tylu pasjonatów matematyki z całej Polski. To było wielkie święto Królowej. Kolejne takie święto za rok, ale już 15 października zapraszamy na zajęcia MiNI Akademii Matematyki – dr Konstanty Junosza-Szaniawski opowie o Paradoksach Kryptografii. Wcześniej, w poniedziałek 26 września, zapraszamy na zajęcia Mini Bluebird Math Circle. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie akademia.mini.pw.edu.pl