Variety of attenuation of RF suppression filters
Pomiar tłumienia filtrów tłumiących RF w trybie różnicowym może być wykonany bezpośrednio. Alternatywnie tłumienie to można wyznaczyć wykorzystując modalne parametry rozproszeniowe S poprzez pomiar macierzy S dla wszystkich kombinacji bram. Niniejsza praca omawia różnice między tymi dwiema metodami. Pierwsza polega na bezpośrednim pomiarze z użyciem transformatorów separujących, a druga - z obliczeń wykorzystując pomiary parametrów modalnych.
Dodatkowo praca przedstawia metodę określania tłumienia trybu różnicowego w przypadku, gdy impedancje wejściowa i wyjściowa różnią się od tych stosowanych w pomiarach bezpośrednich, tj. 50 Ω/50 Ω. Metoda ta wymaga jednak zmiany założeń dokumentu CISPR 17 zatytułowanego „Metody pomiaru charakterystyk tłumienia pasywnych urządzeń filtrujących EMC”. W dokumencie tym wzory parametrów modalnych są poprawne jedynie impedancja odniesienia na wejściu i wyjściu jest równa rezystancji 50 Ω. W przypadku różnych impedancji wejściowych i wyjściowych konieczne jest uwzględnienie modyfikacji tych parametrów, co zostało pokazane w niniejszej pracy.
Wprowadzenie tej innowacji do dokumentu CISPR 17 umożliwi stosowanie przedstawionej metody w różnych przypadkach oceny wydajności jednofazowych filtrów, co stanowi istotny postęp w określaniu tłumienia filtrów. Zakres częstotliwości uwzględniony w badaniach tłumienia filtrów RF obejmuje przedział od 10 kHz do 30 MHz.
Wyniki pomiarów pozwoliły wyróżnić trzy zakresy częstotliwości:
10 kHz – 150 kHz: Filtr jest w równowadze (in balance), co potwierdzają identyczne wyniki pomiarów.
150 kHz – 1,5 MHz: Tłumienie jest nakładane na dynamikę systemu pomiarowego, co skutkuje losową zależnością częstotliwości dla obu pomiarów.
Powyżej 1,5 MHz: Wyraźnie widoczna asymetria filtra powoduje rozbieżność krzywych tłumienia. Nierównowaga może wynikać z rozrzutu wartości pojemności kondensatorów Cy co jest spowodowane tolerancją pojemności gwarantowaną przez producenta.
Przedstawione wyniki i analiza wnoszą istotne ulepszenia w zakresie określania właściwości tłumienia filtrów tłumiących RF, uwzględniając różne impedancje źródła i obciążenia.
Artykuł:
Measurement
Autorzy z PW:
Michał Borecki, Jan Sroka
Rok wydania: