Przejdź do treści

Opublikowano:

Za nami pierwsza edycja programu dla szkół #zawszeciekawi

Prawie 800 uczniów i mnóstwo pozytywnych wrażeń – to podsumowanie pilotażowej edycji nowego politechnicznego i bezpłatnego projektu dla liceów i techników.

W ramach tego przedsięwzięcia uczestnicy brali udział w wykładach i warsztatach przygotowanych przez Wydziały Politechniki Warszawskiej, zwiedzali laboratoria i poznawali naszą Uczelnię.

Czego będę się uczyć na tym kierunku? Czy żeby się na niego dostać, muszę zdawać na maturze konkretny przedmiot? Jak wyglądają wykłady i co się robi na laboratoriach? To pytania, które zadaje młodzież, z którą się spotykamy. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom uczniów. Nie chcieliśmy już tylko wyjaśniać i opowiadać – uznaliśmy, że pokażemy.

Mamy nadzieję, że nasz program nie tylko zaspokoi ciekawość, ale też zainspiruje do działania, spełniania marzeń, podejmowania odważnych i przemyślanych decyzji o studiach.

Od marca do maja w ramach pierwszej edycji projektu #zawszeciekawi gościliśmy na dwunastu Wydziałach PW.

Marzec

W marcu odbyły się cztery spotkania.

Na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych uczniowie zgłębiali tajniki rezonansu, a na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej – poznawali, czym jest inżynieria chemiczna oraz zwiedzali laboratoria: aparatury procesowej, grafenowe, bioprocesów i inżynierii biomedycznej.

Wydział Chemiczny zaprosił do świata baterii i zaprezentował, czym zajmują się koła naukowe. Wydział Transportu przygotował z kolei warsztaty, jak pociąg trafia na właściwe tory i jak zaprojektować własny algorytm sygnalizacji świetlnej.

Kwiecień

Kwiecień zaczęliśmy na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych od wykładów na temat tajemnic liczb i związków światła z matematyką.

Wydział Inżynierii Materiałowej zaproponował poznawanie zjawiska korozji, wizytę w „fabryce” tkanek i narządów człowieka, opowieści o ceramice i o sterowaniu numerycznym. Na Wydziale Fizyki młodzież uczyła się o Arduino i sprawdzała zdobytą wiedzę podczas warsztatów. Specjaliści z Wydziału Geodezji i Kartografii pozwolili uczniom doświadczyć, na czym polega praca geodety i do czego przydaje się geoinformatyka. 

Jak lata samolot, jak skonstruować robota i nim sterować, jak zaprojektować dowolne części maszyn – tego można się było dowiedzieć na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Wykłady oraz laboratoria z gleboznawstwa, podstaw geologii i geotechniki, mikrokosmosu oczyszczalni ścieków, mechaniki płynów i odorymetrii przygotował zaś Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.

Maj

W maju zaprosiliśmy na Wydział Elektryczny i Wydział Architektury.

Uczestnicy spotkania na Wydziale Elektrycznym zwiedzili Halę Wysokich Napięć, poznawali podstawy automatyki i robotyki oraz dostali odpowiedź na pytanie, czy androidy śnią o elektrycznych owcach. Na Wydziale Architektury odbyły się warsztaty mające na celu zainteresowanie przestrzenią, lepsze zrozumienie procesu inwestycji i projektowania. Uczniowie mogli nawet wcielić się w rolę architekta prowadzącego własną pracownię.

 

Wiemy, że wśród młodzieży nie brakuje ludzi, którzy są #zawszeciekawi. Liczymy, że kolejne takie osoby poznamy w następnych edycjach naszego projektu. Najbliższą planujemy na jesień 2023 roku.

Zdjęcie z jednego ze spotkań
To były trzy miesiące spotkań na Politechnice Warszawskiej