Przejdź do treści

Opublikowano: 01.08.2023 11:53

Uczciliśmy pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego

W tym roku obchodzimy 79. rocznicę Powstania Warszawskiego

Jak co roku 31 lipca na Politechnice Warszawskiej w szczególny sposób wspominaliśmy wydarzenia z 1944 roku i uczestników walk o wolność stolicy.

Historia naszej Uczelni i naszego miasta nierozerwalnie się łączą. Nie inaczej było w trakcie Powstania Warszawskiego. Terenu wokół Politechniki bronił 3 Batalion Pancerny AK z kpt. Stefanem Golędzinowskim „Golskim” jako dowódcą.

Zacięte powstańcze walki toczyły się w politechnicznych gmachach i na okolicznych ulicach. Po kilkunastu dniach odpierania ataków – 19 sierpnia – Politechnika Warszawska została zdobyta przez Niemców.

Uroczystość pod pomnikiem „Golskiego”

Na terenie Kampusu Centralnego PW znajduje się pomnik 3 Batalionu Pancernego AK „Golski”. W przededniu kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego spotykamy się tam, żeby uczcić pamięć Powstańców. W tym roku w uroczystościach wzięli udział reprezentanci rodzin i przyjaciół kombatantów, żołnierze oraz przedstawicieli Politechniki Warszawskiej, na czele z Prorektorem ds. Ogólnych prof. Mirosławem Karpierzem.

Uroczystość była okazją, żeby przypomnieć historię Batalionu „Golski” oraz jego dowódcy. Oddział został sformowany na przełomie 1939 i 1940 roku. Jego kadrę stanowili oficerowie przedwojennego batalionu pancernego stacjonującego w Warszawie. Na godzinę „W” zmobilizowano 85% żołnierzy Batalionu. Broni wystarczyło zaledwie dla 1/3 żołnierzy. W pierwszym dniu Powstania sztab zgrupowania „Golski” mieścił się przy ul. Polnej 50 (dziś budynek Oficyny Wydawniczej PW), a od 2 sierpnia – na Wydziale Architektury (działały tam szpital przyfrontowy i jadalnia).

Po zdobyciu Politechniki Warszawskiej żołnierze „Golskiego” nie złożyli broni. Kiedy Powstanie upadło, 5 października Batalion Pancerny „Golski”, jako 1 batalion 72 Pułku Piechoty AK, wymaszerował do niewoli przez barykadę na ul. Śniadeckich. Kpt Stefan Golędzinowski trafił do obozu jenieckiego. Po uwolnieniu był oficerem, a następnie działał w kole AK. Ostatecznie wyjechał do Argentyny, gdzie zmarł w 1980 roku.

Pamięć „Golskiego”, jego Batalionu i wszystkich Powstańców, uczciliśmy minutą ciszy oraz kwiatami i zniczami złożonymi pod pomnikiem.

W imieniu naszej Uczelni wieniec złożyli Prorektor ds. Ogólnych prof. Mirosław Karpierz, Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Historii i Tradycji prof. Andrzej Kulig oraz Prorektor ds. Ogólnych w latach 2016-2020 prof. Zbigniew Kledyński.

Uroczysta sesja Rady Warszawy

Wcześniej 31 lipca w Dużej Auli Gmachu Głównego odbyła się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy zwołana z okazji Dnia Pamięci Warszawy. Podczas uroczystości zostały wręczone oznaki Honorowego Obywatela. Otrzymali je Janusz Dorosiewicz – architekt, producent filmowy i społecznik oraz Juliusz Kulesza – żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, grafik i historyk. Wręczono też 36 Nagród m.st. Warszawy – dla osób oraz organizacji działających na rzecz stolicy.

Przed rozpoczęciem sesji Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba oraz delegacja Rady Miasta udali się pod pomnik Batalionu „Golski”. Złożone tam wieńce są dowodem pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego.

Podobne tematy: