Przejdź do treści

Opublikowano: 09.10.2024 14:00

Trzecia edycja bezpłatnego programu dla szkół średnich

Do zobaczenia na Politechnice Warszawskiej!

Co to znaczy studiować na Politechnice Warszawskiej? Przyjdź, zobacz, poznaj i poczuj! Zapraszamy 23 października 2024 roku na trzecią edycję naszego projektu dla liceów i techników #zawszeciekawi. 

Podróż po naszej Uczelni zaczniemy od Gmachu Głównego – opowiemy tu o Politechnice i rekrutacji, zastanowimy się, czy lepiej wybrać studia, czy pracę, zaprezentujemy miejsce, gdzie studenci mogą rozwijać swoje projekty. Ta część jest otwarta – nie obowiązują tu żadne zapisy. 

Potem będzie okazja poznać Wydziały – wziąć udział w wykładach i warsztatach, zwiedzić laboratoria, poznać studentów, doktorantów i pracowników. Tu obowiązują zapisy i limit miejsc. Zgłoszenia przyjmujemy tylko od nauczycieli (opiekunów grup szkolnych). Zapisy były prowadzone przez formularz online. Obecnie są zamknięte. 

Regulamin trzeciej edycji programu dla szkół.pdf

Politechnika Warszawska w pigułce

Gmach Główny PW, pl. Politechniki 1, Mała Aula

Wstęp wolny 

godz. 10.00– 11.15

Prezentacja „Poznajcie Politechnikę Warszawską!”

godz. 10.00– 10.30

Czym się zajmują i gdzie pracują inżynierowie? Co można studiować na PW i jak się na te studia dostać? Jak nie przygotowywać się do matury? Zapraszamy na odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Studia czy praca? Jak dobrze wybrać, aby być szczęśliwym?

godz. 10.30–10.55

„Nasze szczęście zależy od nas samych” – tak powiedział Arystoteles. Podbijamy to stwierdzenie! Wiele zależy od nas samych, możemy kreować swoją edukacyjną i zawodową przyszłość. Zapraszamy na spotkanie z doradczyniami karier z Biura Karier Politechniki Warszawskiej, podczas którego poznasz:

  • 6 najważniejszych składowych związanych z planowaniem swojej przyszłości zawodowej, 
  • praktyczne narzędzia umożliwiające ocenę trafności decyzji,
  • listę kompetencji przyszłości.
PW MakerSpace – warsztat, w którym pomysły zamienisz na prototypy

godz. 10.55–11.15

Politechnika Warszawska ma dla studentów specjalne miejsce, w którym każdy może stworzyć pierwsze prototypy własnych pomysłów. Jest nim PW MakerSpace przy ul. Rektorskiej 4, gdzie można korzystać z wielu stanowisk i narzędzi do majsterkowania oraz przestrzeni do spotkań zespołów projektowych. O naszym „warsztacie” i prowadzonych w nim eksperymentach opowiedzą opiekunowie tego miejsca.

Podróż po Wydziałach

Rozwiń zakładki, żeby przeczytać opisy i sprawdzić godziny. 

Limity miejsc na wszystkie spotkania zostały wyczerpane.

Wydział Chemiczny

godz. 11.45–13.45

Przedstawienie Wydziału oraz prezentacja „Świat nauki z kołami naukowymi”

limit miejsc: został wyczerpany

Program:

  • Prezentacja Wydziału Chemicznego 
  • Warsztaty „Świat nauki z kołami naukowymi”
    • Chemiczne Koło Naukowe Flogiston przybliży takie tematy jak Przyszłość syntezy i recyklingu polimerów – projekt Flomer, Konferencja naukowa – organizacja eventów o charakterze międzynarodowym, Jak znaleźć pracę po studiach i nie zwariować, czyli Spotkaj Swojego Pracodawcę
    • Koło Naukowe Biotechnologów Herbion zaprasza na opowieści Miniaturowe laboratoria: Przyszłość medycyny na chipie oraz Recykling paneli fotowoltaicznych przy wykorzystaniu mikroorganizmów
    • Koło Naukowe Inżynierii Surowców Mineralnych Kyrion zaprezentuje: Termochemiczny odzysk neodymu z magnesów, Minerały krytyczne – jak przemysł ciężki wraca do Europy, Elektrochemia w akcji – droga do produkcji zielonego amoniaku
    • Koło Naukowe Organza odpowie na pytania: Czemu niektóre ubrania należy myć benzyną?, Co jeszcze może zaoferować ci twoja bluzka: o inteligentnych ubraniach słów kilka, Czy mogę wydrukować własny lunch?
    • Pokaz chemiczny Koła Naukowego Flogiston
Wydział Elektryczny – blok I

godz. 11.45–13.00

Wykład z pokazami „Zhackuj swoją przyszłość w elektromobilnym świecie”

limit miejsc: został wyczerpany

To będzie wykład z pokazami dla uczniów z klasy III i IV LO o profilu ścisłym, mający inspirować do tworzenia hobbystycznych domowych laboratoriów już na etapie nauki w szkole średniej oraz eksperymentowania w nich z systemami wbudowanymi (programowaniem mikrokontrolerów), elektroniką, energoelektroniką oraz napędami elektrycznymi, na przykładzie m.in. magistral komunikacyjnych wykorzystywanych w branży samochodowej oraz dronowej.

Wydział Elektryczny – blok II

godz. 11.45–12.30

Wykład „Czy komputery potrafią myśleć?” 

limit miejsc: został wyczerpany

W trakcie wykładu przyjrzymy się ewolucji sztucznej inteligencji, analizując, w jakim stopniu systemy AI są w stanie symulować ludzki proces myślenia. Zastanowimy się, czy algorytmy i maszyny potrafią „myśleć” w sposób zbliżony do ludzi, a także jakie wyzwania i ograniczenia napotyka dzisiejsza technologia. Przyjrzymy się różnym podejściom do definicji inteligencji i omówimy konsekwencje dalszego rozwoju AI.

Wydział Elektryczny – blok III

godz. 11.45–14.00

Warsztaty „Dlaczego radio szumi?”, „Jak słyszeć w tłumie?” oraz pokazy w Hali Wysokich Napięć

limit miejsc: został wyczerpany

Program

  • godz. 11.45–12.30: Warsztaty „Dlaczego radio szumi?”
    Jak wyeliminować trzaski w radioodbiorniku wywołane pracą wiertarki? Czym zamknąć sygnał telefonu komórkowego? Przybliżymy takie tematy jak klatka Faradaya i inne tajemnice, wybuchowe gaszenie wyładowań piorunowych oraz koronowanie elektryczności statycznej.
  • godz. 12.45–13.15: Pokazy w Hali Wysokich Napięć
    To największe laboratorium Wydziału Elektrycznego, na co dzień niedostępne dla osób z zewnątrz. Znajdują się tu źródła o napięciu powyżej 2 milionów woltów. Podczas pokazów będzie można prąd nie tylko zmierzyć, ale go usłyszeć, zobaczyć czy nawet powąchać, a także zobaczyć wyładowania ślizgowe na powierzchni szkła, wędrujący łuk, czyli tzw. drabinę Jakuba czy wyładowania piorunowe.
  • godz. 13.30–14.00: Warsztaty „Jak słyszeć w tłumie? – demonstracja separacji sygnałów dźwiękowych”
    Podczas pokazu dowiesz się, jak komputery mogą pomóc w rozdzielaniu dźwięków, np. wyłapywaniu jednej rozmowy z hałaśliwego tłumu. Użyjemy specjalnych algorytmów, które potrafią „odseparować” różne sygnały, takie jak ludzki głos, nawet gdy wokół jest dużo hałasu. W eksperymencie zmieszamy różne dźwięki, a potem spróbujemy je rozdzielić przy użyciu programu ICALAB. Będziesz mógł zobaczyć, jak komputer radzi sobie z wyodrębnianiem poszczególnych sygnałów zarówno w ciszy, jak i przy szumach.
Wydział Fizyki

godz. 11.45–12.45

Pokazy fizyczne „Nie wahaj się, wybierz fizykę!”

limit miejsc: został wyczerpany

Obserwacja wahadeł to zajęcie hipnotyzujące – tak hipnotyzujące, że nawet nie zorientujecie się, kiedy zrozumiecie zagadnienia takie jak ruch harmoniczny czy energia potencjalna. Podczas pokazów zaangażujemy również Wasz słuch i będziemy wprawiali w drgania i wibracje dwa wyjątkowe przyrządy. Nie zabraknie też ciekawostek optycznych – w końcu pokazy odbędą się w miejscu, w którym uczył i pracował prekursor telewizji i holografii – Mieczysław Wolfke.

Wydział Geodezji i Kartografii

godz. 12.00–13.30

Warsztaty „Czy Wielki Mur Chiński widać z kosmosu, czyli kartograficzny fact-checking”

limit miejsc: został wyczerpany

W programie 30-minutowe wprowadzenie w tematykę systemów informacji geograficznej oraz warsztaty. W ramach warsztatów uczniowie mają do wykonania kilka prostych zadań: wyszukiwanie obiektów topograficznych, dobór źródeł danych przestrzennych (satelitarnych i mapowych), pomiary odległości i powierzchni, zapisywanie i udostępnianie wizualizacji kartograficznych. Dzięki darmowej aplikacji ArcGIS Online, dostępnej poprzez dowolną przeglądarkę internetową, zadania warsztatowe można w dowolnym zakresie zmodyfikować i wykorzystać na zajęciach z geografii lub informatyki w szkole.

Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej

godz. 11.45–14.15

Wykład popularnonaukowy „Zastosowania konopi siewnych – innowacje i zrównoważony rozwój w gospodarce o obiegu zamkniętym” oraz zwiedzanie laboratoriów i spotkanie ze studentami

limit miejsc: został wyczerpany

Program:

  • godz. 11.45–12.45: Wykład popularnonaukowy „Zastosowania konopi siewnych – innowacje i zrównoważony rozwój w gospodarce o obiegu zamkniętym”
    Podczas wykładu odpowiemy sobie m.in. na następujące pytania: co wspólnego mają konopie siewne z Konstytucją Stanów Zjednoczonych, jaka jest historia upraw konopi siewnych w Polsce, jakie są regulacje prawne w uprawie i przetwórstwie konopi siewnych, czy udowodniono doświadczalnie działanie lecznicze konopi siewnych, jakie są najciekawsze nowe zastosowania konopi siewnych, czym są płyny w stanie nadkrytycznym i jaka jest ich rola w przetwórstwie konopi siewnych, jak wyglądają perspektywy rozwoju rynku konopi siewnych w gospodarce XXI wieku, w szczególności z perspektywy Polski?
  • godz. 12.45–14.15: Wycieczka po laboratoriach Wydziału i spotkanie z Kołem Naukowym „Venturi”
    • Laboratorium Aparatury Procesowej – to jedno z największych laboratoriów dydaktycznych na Politechnice Warszawskiej, studenci uczą się tu pracy na urządzeniach występujących powszechnie w zakładach przemysłu chemicznego i procesowego. Nasi goście zobaczą i dotkną takich urządzeń jak pompy ciepła, klimatyzatory przemysłowe, stacje oczyszczania wody, prasy filtracyjne i wiele innych.
    • Laboratorium Bioprocesów – inżynieria chemiczna bardzo często współpracuje z przemysłem spożywczym i kosmetycznym, a inżynieria biomedyczna staje się pomostem między klasyczną inżynierią a medycyną. W Laboratorium Bioprocesów nasi goście będą mogli poznać specyfikę badań prowadzonych w laboratorium: od klasycznych hodowli mikrobiologicznych, przez hodowle komórek zwierzęcych i roślinnych, aż po biozgodne protezy naczyń krwionośnych lub kości.
    • Pokazy Koła Naukowego „Venturi” - studenci z Koła Naukowego IChiP „Venturi” oraz Wydziałowej Rady Samorządu opowiedzą uczniom o życiu studenckim poza zajęciami na uczelni. Podczas półgodzinnych zajęć uczestnicy dowiedzą się o ścieżkach rozwoju i korzyściach płynących z udzielania się w różnorodnych organizacjach studenckich, a także będą mieli okazję porozmawiać ze studentami i posłuchać o studiowaniu na Politechnice Warszawskiej z pierwszej ręki.
Wydział Inżynierii Materiałowej

godz. 11.45–13.00

Wykład „Mikrożycie a makrokoszty, czyli korozja mikrobiologiczna w akcji”

limit miejsc: został wyczerpany

Korozja jest obecna w naszym życiu. Jej ślady widzimy codziennie na ulicy, jest też w naszych domach. Duża część z tych zniszczeń spowodowana jest obecnością mikroorganizmów na powierzchni różnych materiałów. Okazuje się, że mikroby nie tylko powodują choroby u ludzi, zwierząt czy roślin, ale również są czynnikiem degradującym materiały i całe konstrukcje. W trakcie lekcji uczniowie dowiedzą się, czym jest korozja i korozja mikrobiologiczna. Zdobędą wiedzę, jakie mikroorganizmy atakują metale czy tworzywa sztuczne. Poznają koszty, które ponosi społeczeństwo wskutek ataku mikroorganizmów na materiały oraz dowiedzą się, kiedy korozja mikrobiologiczna może pomóc człowiekowi i środowisku.