Przejdź do treści

Opublikowano: 18.10.2024 16:57

Prof. Mariusz Malinowski przedstawicielem stowarzyszenia CESAER w polskiej prezydencji w Radzie UE

Prof. Mariusz Malinowski od 2020 roku pełni na PW funkcję Prorektora ds. Nauki

Rada Dyrektorów międzynarodowego stowarzyszenia uczelni technicznych CESAER powołała prof. Mariusza Malinowskiego – Prorektora Politechniki Warszawskiej ds. Nauki na stanowisko przedstawiciela organizacji w nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. 

Prof. Malinowski będzie doradzał Radzie Dyrektorów i wspierał ją w przygotowaniach do polskiej prezydencji oraz przez cały okres tej prezydencji. Funkcję objął już teraz i będzie ją pełnił do zakończenia prezydencji, czyli do końca czerwca 2025 roku.

Praca Prorektora Malinowskiego będzie kontynuacją działań podejmowanych przez poprzednich przedstawicieli stowarzyszenia w prezydencji w Radzie UE. Byli to: Rik Van de Walle (Rector of Ghent University), Guillermo Cisneros Perez (Rector of Universidad Politécnica de Madrid), Staffan Bengtsson (President of Chalmers University of Technology), Vojtěch Petráček (Rector of Czech Technical University in Prague), Christian Lerminiaux (President of ParisTech), Arlindo Oliveira (former President of Instituto Superior Técnico),Ernst Schmachtenberg (former Rector RWTH Aachen University).

– Bardzo się cieszę, że zostałem wybrany na przedstawiciela stowarzyszenia CESAER w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE – mówi prof. Mariusz Malinowski. – W pierwszej kolejności będę starał się w tym czasie wzmocnić głos CESAER dotyczący zwiększenia finansowania na FP10 oraz polityki przeciwdziałania odpływu kadr i drenażu mózgów z europejskich uczelni technicznych, które muszą konkurować z silnymi uniwersytetami z USA i Azji. Dla PW i polskich uczelni technicznych będzie to też szansa bliskiego kontaktu z Radą Dyrektorów CESAER i zainteresowania ich problemami, z którymi się zmagamy, a które są poza widnokręgiem Rady UE.

Prof. Mariusz Malinowski od 2020 roku pełni funkcję Prorektora ds. Nauki na Politechnice Warszawskiej. Jest profesorem na Wydziale Elektrycznym. Jego zainteresowania naukowe związane są z energoelektroniką, napędami elektrycznymi, elektromobilnością, inteligentnymi sieciami elektroenergetycznymi oraz odnawialnymi źródłami energii.

Stowarzyszenie CESAER powstało w 1990 roku i zrzesza ponad 50 czołowych uczelni technicznych, głównie europejskich. Promuje i wspiera doskonałość w kształceniu, badaniach i innowacjach. Politechnika Warszawska jest członkiem stowarzyszenia od 2005 roku jako jedna z trzech polskich uczelni. Obecnie 12 pracowników Politechniki Warszawskiej aktywnie działa w 7 zespołach roboczych stowarzyszenia: Learning and Teaching, Benchmark, Sustainability, Human Resources, Innovation, Openness of Science & Technology i Sustainable Funding.