Przejdź do treści

Opublikowano: 21.03.2023 15:14

Mistrzowie chemicznych pokazów

Bartosz Kościk, Kinga Krajewska, Agnieszka Łukasiak i Mateusz Okrasa pozują na tle muralu z Marią Skłodowską-Curie

Studenci z Chemicznego Koła Naukowego Flogiston zajęli pierwsze miejsce w V Ogólnopolskim Festiwalu Pokazów Chemicznych. Uznanie publiczności i jury zdobyła prezentacja pt. „Dzień z życia studenta”.

Nasi reprezentanci pokazali szereg zjawiskowych reakcji chemicznych z wykorzystaniem mas pirotechnicznych, suchego lodu i ciekłego azotu. Wszystko zawarli w ramach humorystycznej opowieści własnego autorstwa o życiu codziennym studenta Wydziału Chemicznego.

Na festiwalu Flogiston reprezentowali Bartosz Kościk, Kinga Krajewska, Agnieszka Łukasiak i Mateusz Okrasa. Był to debiut całego zespołu w konkursie.

– Tym większe było wyzwanie i emocje towarzyszące całemu wydarzeniu – mówi Agnieszka Łukasiak.

Nasi studenci podołali ciążącej presji i przeprowadzili perfekcyjny pokaz, który doceniły przede wszystkim znajdujące się na widowni dzieci. Głośne owacje pożegnały naszych reprezentantów, którzy opuścili Toruń ze wspaniałymi wspomnieniami oraz statuetką za pierwsze miejsce.

Na pierwszy etap festiwalu studenci z Flogistonu przygotowali i nagrali film pt. „Prawdziwa magia”.

– Przedstawia on historię króla, który przez lata był mamiony tanimi kuglarskimi sztuczkami, dopóki nie ocalił go chemik, pokazując potęgę jedynej prawdziwej magii tego świata – nauki – opowiada Agnieszka Łukasiak. – Na filmie można zobaczyć doświadczenie „ognie bengalskie”, które polega na zmianie barwy płomienia w zależności od użytych kationów metali.

Chemiczne Koło Naukowe Flogiston od lat pokazuje, jak fascynująca może być chemia. Studenci dzielą się swoją pasją, przeprowadzając liczne warsztaty i tematyczne pokazy chemiczne dla dzieci i młodzieży licealnej. Organizują własne seminaria „Flominaria” oraz festiwal nauki „Skołowany Weekend”. Biorą udział w licznych szkoleniach i piknikach naukowych, a na co dzień uczestniczą w projektach naukowych: „Flomer” – żywice odwracalnie sieciowalne promieniowaniem UV”, komora mgłowa czy płyn ferromagmetyczny.

Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych pozwala poznać świat chemii z bliska. Wydarzenie jest organizowane przez Studenckie Koło Naukowe Chemików działające przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W tym roku konkurs odbył się po raz piąty i był częścią Światowego Kongresu Kopernikańskiego.