Opublikowano: 29.06.2021 14:03
Kraina miodem płynąca – miejska pasieka na PW
Na terenie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT pojawiły się trzy ule, które mają wspomagać pszczelą populację. Uczelniana pasieka mogła powstać dzięki projektowi zgłoszonemu do Budżetu Partycypacyjnego PW.
– Uwielbiam udzielać się społecznie, więc kiedy wystartowała druga edycja budżetu partycypacyjnego na Politechnice, wiedziałam, że zgłoszę swój pomysł – mówi Daria Grzesiek, autorka pszczelego projektu, która na co dzień zajmuje się promocją w Biurze Projektu IDUB. – Obserwowałam, jak inne uczelnie rozpoczynają przygodę z pasiekami i stwierdziłam, że na PW taki pomysł również miałby szansę zaistnieć. To był strzał w dziesiątkę, projekt okazał się drugim najchętniej wybieranym w głosowaniu przez naszą społeczność, nie musiałam nawet inwestować czasu w jego promowanie – wspomina.
Odwiedzający CEZAMAT mogą podziwiać trzy ule, w których zamieszkało ok. 75 tysięcy pszczół. Ich lokalizacja nie jest przypadkowa. Teren, na którym się znajdują, jest oddalony od miejskiego zgiełku, otacza go sporo zieleni, a pszczoły nie stwarzają zagrożenia dla pracowników i gości CEZAMAT-u. Politechniczną pasieką zaopiekuje się związany z Pszczelarium dr inż. Łukasz Boruc – nie tylko pszczelarz, ale również adiunkt badawczy na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.
Już niebawem pracę pszczelej rodziny będzie można obserwować także na odległość. W planach jest umieszczenie przy ulach kamery, która pozwoli podglądać pszczoły pracujące nad produkcją miodu.
W ramach Budżetu Partycypacyjnego Politechniki Warszawskiej do realizacji przekazano również trzy inne projekty:
- MiNI Świat Rozrywki,
- Rewitalizacja Centrum Ruchu Studenckiego,
- Wypocznij na wydziale – open space dla studentów.
O postępach w urzeczywistnianiu pomysłów wybranych przez społeczność PW będziemy informować w kolejnych artykułach.
Podobne tematy: