Przejdź do treści

Opublikowano: 18.09.2024 14:43

Gmach Instytutu Techniki Cieplnej PW zmodernizowany

Uroczyste przecięcie wstęgi

18 września br. oficjalnie oddano do użytku inwestycję, której celem była przebudowa budynku Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. W uroczystości podsumowującej prace wzięli udział przedstawiciele władz Uczelni i Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz firmy Budimex - generalnego wykonawcy inwestycji, a także zaproszeni goście. Wydarzenie odbyło się w Gmachu ITC przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie.

Zgromadzonych gości powitał gospodarz obiektu - prof. Artur Rusowicz, Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.  

- Jest to inwestycja bardzo ważna dla naszego Instytutu i dla naszego Wydziału. To były długie lata budowy, z różnymi komplikacjami po drodze – pojawiły się problemy w postaci epidemii, wojny, inflacji. Nie ukończylibyśmy tej inwestycji, gdyby nie wsparcie Pana Rektora, dlatego wielkie podziękowania dla Pana Rektora i całej ekipy technicznej i administracyjnej, która nam pomogła tę inwestycję zakończyć – powiedział Dziekan Artur Rusowicz. – Oczywiście inwestycja nie odbyłaby się bez elementu wykonawczego – firmy Budimex. Tutaj również dziękujemy za te lata współpracy, za wyrozumiałość, za to, że gdy mieliśmy prośby, by nie hałasować przez parę godzin, bo studenci zdają egzaminy, to udało się to zawsze zrealizować. Bardzo dziękuję za elastyczne podejście do tak nietypowego obiektu, który cały czas pełni funkcje dydaktyczne i badawcze.

Prace związane z modernizacją obiektu rozpoczęły się w 2014 roku. Celem projektu była rozbudowa i modernizacja infrastruktury budowlanej oraz przebudowa Gmachu Instytutu Techniki Cieplnej. Z uwagi na fakt, że budynek znajduje się na liście zabytków, prace były prowadzone pod okiem konserwatora. 

Na zdjęciu prof. Krzysztof Zaremba, prof. Artur Rusowicz, Artur Popko, Krzysztof Szymański
Uroczystość oddania do użytku Gmachu Instytutu Techniki Cieplnej PW

Prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej, podziękował za modelową współpracę podczas realizacji inwestycji. 

– Ja mam nadzieję, że to nie jest nasza ostatnia wspólna inwestycja, a może nawet nasza współpraca mogłaby wyjść poza inwestowanie, poza budowanie – mamy na to sporo pomysłów – powiedział Prof. Zaremba. 

Na zdjęciu Artur Popko, Prezes Budimex
Artur Popko, Prezes Budimex

Głos zabrał również Artur Popko, Prezes Budimex, generalnego wykonawcy inwestycji. 

– To był wzorowy model realizacji inwestycji, gdzie z Panem Rektorem i z Panią Kanclerz prowadziliśmy trudne rozmowy na temat jak należy prowadzić inwestycję, co zrobić, żeby zapewnić dostawę materiałów i co zrobić, żeby przyspieszyć prace. Chciałem za to ogromnie podziękować, bo uważam, że dzisiaj jesteśmy w tym miejscu tylko dzięki tym rozmowom i możemy dziś oddać ten wspaniały budynek. Ogromnie za to dziękuję, wiem ile wysiłku i zdrowia to kosztowało – powiedział Artur Popko. 

Na zdjęciu uroczyste przecięcie wstęgi
Uroczyste przecięcie wstęgi

Po symbolicznym przecięciu wstęgi Prof. Wojciech Bujalski z ITC zaprosił zgromadzonych na krótką prezentację dotyczącą inwestycji połączoną ze zwiedzaniem zmodernizowanej Hali D. 

Na zdjęciu prezentacja inwestycji - przebudowa Gmachu ITC
Prezentacja inwestycji - modernizacja Gmachu ITC

Zmodernizowany budynek, nowe możliwości

Wykonawca inwestycji wykonał szereg zadań projektowych. W ramach modernizacji zabytkowego Gmachu zakres prac objął m.in.:

  • stworzenie na dziedzińcu wewnętrznym wielofunkcyjnej kubatury, w której zaplanowano funkcje dydaktyczną i komunikacyjną,
  • przebudowę, rozbudowę i modernizację powierzchni laboratoryjno-dydaktycznych w halach C i D, pozwalającą na zwiększenie powierzchni laboratoryjnej zakładów oraz na wyodrębnienie dodatkowych dwóch sal dydaktycznych,
  • przystosowanie obiektów dla osób z niepełnosprawnościami poprzez kompleksową modernizację i przebudowę ciągów komunikacji poziomej i pionowej,
  • przystosowanie obiektów do aktualnych przepisów przeciwpożarowych,
  • kompleksową przebudowę instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych, a także zastosowanie rozwiązań technicznych pozwalających na uzyskanie energii ze źródeł odnawialnych,
  • kompleksowy remont budowlano-konserwatorski wszystkich elewacji obiektów instytutu, łącznie z budynkiem A, budynkiem auli B oraz łącznikami.

Elementem projektu jest też „Cieplna mini siłownia dydaktyczna” - instalacja energetyczna dydaktyczno-badawcza, która pozostała w zmodernizowanej i przebudowanej Hali D Gmachu Instytutu Techniki Cieplnej. Zasadniczymi elementami CMSD jest wyprodukowany w Niemczech kocioł parowy EKM i zbudowana w Szwecji akcyjna turbina de Lavala. Ideą stworzenia ścieżki dydaktyczno-edukacyjnej było umożliwienie zwiedzającym poznanie historii „Cieplnej mini siłowni dydaktycznej” poprzez trwałe wyeksponowanie urządzeń wyselekcjonowanych jako zabytki ruchome – zespołu oryginalnych elementów mini siłowni dydaktycznej zmodernizowanych podczas przebudowy i rozbudowy Gmachu ITC. 

Politechnika Warszawska przeznaczyła na inwestycję 102,9 mln zł, w tym 70,4 mln zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.