Opublikowano: 09.10.2020 18:59
Farma Dobrej Woli już niebawem nabierze kształtów
W mazowieckim Janowie odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod Farmę Dobrej Woli – kompleks innowacyjnych budynków skrojonych pod potrzeby osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi. Podczas wydarzenia nie zabrakło reprezentantów PW zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia.
Skoro Bill Gates może mieć inteligentny dom, to dlaczego mój syn miałby go nie mieć? - tak Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola i ojciec Kuby z niepełnosprawnością intelektualną, wyjaśnia, skąd wziął się pomysł na stworzenie nowoczesnego ośrodka dla osób ze specjalnymi potrzebami. Dzisiaj zarówno Jacek Zalewski, jak również wszyscy podopieczni i przyjaciele stowarzyszenia mogli świętować kolejny ważny krok w drodze do urzeczywistnienia tego wyjątkowego projektu.
Politechnika Warszawska jest zaangażowana w realizację Farmy Dobrej Woli od 2018 roku. To wtedy zostało podpisane porozumienie, na mocy którego nasi studenci formalnie włączyli się w działania zespołu projektowego pracującego nad stworzeniem inteligentnych, ekologicznych i uniwersalnych budynków dla osób niesamodzielnych. Niepełnosprawni mają tam znaleźć nie tylko dom, ale też opiekę specjalistów. Funkcjonowanie Farmy mają wspierać nowoczesne systemy inteligentnego zarządzania pomieszczeniami, stałego monitorowania warunków wewnątrz i na zewnątrz budynków, a także unikatowy system stałego monitorowania stanu zdrowia mieszkańców.
Podczas wydarzenia Politechnikę Warszawską reprezentowali prof. Janusz Walo, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii oraz sygnatariusz porozumienia ze Stowarzyszeniem Dobra Wola, a także prof. Robert Zalewski, Prorektor ds. Studenckich. Towarzyszyli im nasi studenci: Krystian Cyganek, główny koordynator projektu Farmy, oraz Jakub Kaczorowski, współorganizator projektu.
Jak podkreślił podczas swojego krótkiego przemówienia prof. Robert Zalewski, Prorektor ds. Studenckich PW, Farma Dobrej Woli w pełni zasługuje na miano projektu innowacyjnego – nie tylko w wymiarze technologicznym, ale też społecznym. Studenci zaznaczyli, że przedsięwzięcia takie jak to, którego pomysłodawcą jest Jacek Zalewski, pozwalają na coś więcej niż tylko rozwinięcie umiejętności inżynierskich. W takich przypadkach liczy się przede wszystkim możliwość niesienia pomocy i wykorzystania wiedzy zdobytej na studiach w sposób, który zmienia życie na lepsze.
Warto podkreślić, że poza Politechniką Warszawską w projekt zaangażowali się także inni partnerzy. Projekt architektoniczny wykonał zespół KIK Architekci, a wsparcie merytoryczne zapewnia Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Warszawski, Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz Akademia Szkół Pięknych w Warszawie. Więcej informacji można znaleźć na stronie stowarzyszenia.
Podobne tematy: