Przejdź do treści

Opublikowano: 10.01.2023 08:57

10 stopień zasilania

fot. freepik.com, autor: evening_tao

Efektywne zarządzanie energią i oszczędne gospodarowanie mediami to kwestie, które od lat są dla Politechniki Warszawskiej priorytetowe. Podejmujemy szereg działań, aby koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją obiektów były jak najmniejsze, przyczyniając się do stabilnej sytuacji finansowej Uczelni.

Jeszcze przed znaczącą podwyżką cen za energię elektryczną Politechnika zawarła dwie umowy – na przesył energii na lata 2021-2024 oraz jej zakup w latach 2022-2023. Dzięki zagwarantowanej cenie koszty ponoszone przez Uczelnię w tym okresie są stałe.

Na PW obowiązuje 10 stopień zasilania, co w praktyce oznacza brak ograniczeń w dostawie i poborze energii elektrycznej. Możemy pobierać moc do wysokości określonej w umowie.

Aktywni w mocy biernej

Skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną jest tzw. kompensacja mocy biernej, która pulsuje pomiędzy źródłem energii i odbiornikiem, np. transformatorem czy silnikiem. – Przeprowadziliśmy analizę jakości zużycia energii elektrycznej w zakresie optymalizacji poboru energii biernej w naszych obiektach – mówi Andrzej Banasiak, główny specjalista ds. elektroenergetycznych. – Energia bierna, choć niezamieniana na pracę, jest konieczna do funkcjonowania urządzeń. Gdy jest pobierana w nadmiarze, obniża to parametry sieci przesyłowych, a operatorzy wprowadzają dodatkowe opłaty. Kompensacja mocy biernej, pojemnościowej i indukcyjnej, pozwala nie tylko na oszczędności, ale również wydłuża żywotność kabli oraz innych elementów sieci zasilających – wyjaśnia.

Rozwiązaniem jest zatem instalacja urządzeń, które wytwarzają moc bierną w rozdzielniach głównych w poszczególnych budynkach PW. Dzięki temu nie ma potrzeby transportowania jej przez sieć elektroenergetyczną. Takie urządzenia to baterie kondensatorów oraz dławiki indukcyjne.

– W 2020 r. wytypowaliśmy punkty poboru energii do montażu układów do kompensacji mocy biernej. Zostały zainstalowane m.in. w Domach Studenckich „Mikrus” i „Riviera”, Gmachach Architektury, Inżynierii Chemicznej, Poligrafii czy budynku Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. W grudniu 2022 r. zamontowaliśmy je w Filii PW w Płocku i Domu Studenckim „Wcześniak” – mówi Andrzej Banasiak. – Oszczędności w skali roku wynoszą ok. 130 tys. zł – dodaje.

Kolejne zmniejszenie kosztów przyniosła zmiana mocy umownej (czyli określonej w umowie za prąd) dla wybranych punktów zasilania energetycznego, m.in. w Domu Studenckim „Mikrus”, Instytucie Poligrafii czy Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. Roczne oszczędności to 125 tys. zł.

Działaniem, które również przyniosło korzyści finansowe, była zmiana grupy taryfowej dla wytypowanych punktów poboru energii.

Strażnik mocy

– Aby móc obserwować poszczególne obiekty pod kątem poborów energii, mocy maksymalnych czy kompensacji mocy biernej, chcemy stworzyć system monitoringu sieci elektroenergetycznej dla Politechniki Warszawskiej – mówi Andrzej Banasiak.

Dzięki montażowi analizatorów i wymianie liczników energii elektrycznej możliwe będą m.in. rejestracja i wizualizacja rozliczeniowych danych pomiarowych, analizy taryfowe oraz zapotrzebowania na moc. To pomoże w oszczędzaniu, a także szybkim reagowaniu.

Projekt systemu ma wykonać zespół z Wydziału Elektrycznego PW pod kierunkiem prof. Ryszarda Kowalika. W 2023 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie systemu.

Bezpiecznie, ale oszczędnie

Aby zoptymalizować koszty energii elektrycznej na Politechnice Warszawskiej wygasiliśmy zewnętrzne oświetlenie Gmachu Głównego, a także co drugiej oprawy parkowej na kampusie centralnym. 

– Oświetlenie Gmachu Głównego ma tylko charakter wizualny, nie wpływa to na względy bezpieczeństwa, podobnie w przypadku lamp na terenie głównym – oświetlenie co drugiej jest wystarczające – zaznacza Andrzej Banasiak.

Od makro do mikro

Do oszczędności może przyczynić się każdy. Ułatwieniem dla wydziałów i jednostek Uczelni, a także naszych pracowników są zasady i wskazówki zawarte w Programie efektywnego zarządzania energią oraz oszczędnego gospodarowania mediami, opublikowanym w grudniu 2022 r.  

Podobne tematy: