Opublikowano: 25.11.2022 16:00

Trzy uczelnie dołączają do konsorcjum ENHANCE

Przedstawiciele dziesięciu uczelni tworzących konsorcjum ENHANCE, pierwszy od prawej w górnym rzędzie Prorektor PW ds. Nauki prof. Mariusz Malinowski

Politechnika w Delft (Holandia), Politechnika w Zurychu (Szwajcaria) i Politechnika Gdańska przystąpiły 25 listopada 2022 roku do konsorcjum ENHANCE, do którego należy Politechnika Warszawska.

Rektorzy i Prorektorzy trzech nowych uczelni oraz siedmiu uczelni założycielskich konsorcjum, w tym Politechniki Warszawskiej, wzięli udział w spotkaniu Rady Dyrektorów i Komitetu Sterującego ENHANCE, które odbyło się na Politechnice w Akwizgranie (RWTH Aachen). Dziesięć uczelni członkowskich podpisało porozumienie o współpracy. Politechnikę Warszawską reprezentowali Prorektor ds. Nauki prof. Mariusz Malinowski, Prorektor ds. Studiów prof. Jan Słyk i Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Grzegorz Robak.

Poszerzenie ENHANCE przyniesie uczelniom konsorcjum korzyści wynikające z relacji nawiązanych między siedmioma dotychczasowymi konsorcjantami i trzema nowymi uczelniami członkowskimi. Wysoka jakość kształcenia i badań naukowych na nowych uczelniach wnoszą do konsorcjum dużą wartość. Spotkanie liderów ENHANCE stanowi podstawę sfinalizowania strategii, którą konsorcjum będzie realizowało w następnych latach.

W ramach inicjatywy Uniwersytetów Europejskich konsorcjum planuje złożenie wniosku w programie Erasmus+ i wiele działań na rzecz pogłębionej integracji, również wykraczających poza zakres przewidziany w programie.

Politechnika w Delft jest najstarszą i największą uczelnią techniczną w Holandii. Została założona w 1842 roku. Studiuje na niej ponad 27 tys. studentów. Zatrudnia ponad 6 tys. pracowników. Inżynieria i projektowanie to fundamenty strategii badawczej tej uczelni. Politechnika Gdańska to druga (po Politechnice Warszawskiej) polska uczelnia w konsorcjum ENHANCE. Powstała w 1904 roku. Kształci ponad 15 tys. studentów i zatrudnia ok. 2,8 tys. pracowników. Na założonej w 1855 roku Politechnice w Zurychu studiuje ok. 25 tys. osób, a pracuje ok. 10 tys.

Konsorcjum ENHANCE powstało w 2019 roku w celu stworzenia wspólnego europejskiego kampusu, pozbawionego barier fizycznych, administracyjnych i edukacyjnych, w ramach którego studenci, doktoranci, i pracownicy uczelni mogą się swobodnie przemieszczać w Europejskim Obszarze Edukacji. Misją ENHANCE jest dążenie do odpowiedzialnej transformacji społecznej i promowanie rozwoju oraz wykorzystania nauki i technologii dla dobra społeczeństwa. ENHANCE jest częścią inicjatywy „Uniwersytety Europejskie” w ramach programu ERASMUS+ i Programu Horyzont 2020 „Nauka z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa”.

Konsorcjum zrzesza obecnie dziesięć uczelni: Politechnikę w Berlinie (Niemcy), będącą koordynatorem, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Techniczny Chalmers (Szwecja), Politechnikę w Delft (Holandia), Politechnikę w Zurychu (Szwajcaria), Politechnikę Gdańską, Norweski Uniwersytet Naukowo-Techniczny (Norwegia), Politechnikę w Mediolanie (Włochy), Politechnikę w Akwizgranie (Niemcy) i Politechnikę w Walencji (Hiszpania).

Więcej informacji na stronie konsorcjum www.enhanceuniversity.eu.