Opublikowano: 07.03.2023 16:49

Pierwszy Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej

„Przyszłość to materiały” – pod takim hasłem w całej Polsce odbywają się wydarzenia w ramach dnia popularyzującego inżynierię materiałową. 17 marca 2023 roku zapraszamy do nas na zajęcia dla szkól średnich i minifestiwal naukowy dla małych i dużych.

Grafika promująca Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej to inicjatywa 20 jednostek z całej Polski

To pierwsza edycja tej akcji. My świętujemy w idealnym miejscu – na naszym Wydziale Inżynierii Materiałowej (ul. Wołoska 141).

Politechniczne obchody podzieliliśmy na dwie części.

Zajęcia dla szkół – godz. 10.15-14.15, liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona, obowiązują zapisy.

O różnych, może niekiedy zaskakujących obliczach inżynierii materiałowej opowiedzą specjaliści z PW. Swoją wiedzą podzielą się z uczniami liceów i techników. 

  • 10.15-11.30 – „Korozja nasza codzienna” - dr inż. Agnieszka Brojanowska (brak miejsc),
  • 10.30-12.00 – „Broń biała widziana oczami inżyniera materiałowego” - dr hab. inż. Krzysztof Rożniatowski, prof. PW (brak miejsc),
  • 12.15-13.00 – „Plastik - surowiec przyszłości czy problem przyszłych pokoleń?” - dr Kamila Sałasińska (brak miejsc),
  • 12.15-13.00 – „Czy tworzywa sztuczne mogą przewodzić prąd?” - dr inż. Paulina Latko-Durałek (brak miejsc),
  • 13.15-14.15 – „Fabryka tkanek i narządów człowieka” - prof. dr hab. inż. Wojciech Święszkowski (brak miejsc).

Minifestiwal naukowy – godz. 16.00-18.30, wstęp wolny.

Na odwiedzających będą czekały pokazy, eksperymenty i gry - a to wszystko bez ograniczeń wiekowych. Nasi naukowcy odpowiedzą na każde pytanie i wyjaśnią wszelkie zjawiska związane z inżynierią materiałową. Przedstawią m.in. lewitację magnetyczną, pokażą świat w skali mikro i udowodnią, że nie wszystko złoto co się świeci... Studenci z Koła Naukowego WAKANS przestawią różne metody druku 3D. Zespół z WUT Racing zaprezentuje z kolei swój bolid, budowany specjalnie na zawody Formuła Student i pokaże, jak ważne w tym procesie jest wykorzystanie optymalnych materiałów.

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej to inicjatywa 20 jednostek z całej Polski mająca pokazać, czym jest inżynieria materiałowa oraz jak, gdzie, do czego i dlaczego się przydaje.