Wszystkie wydarzenia

Dzień Biotechnologii na Politechnice Warszawskiej

27.05 godz. 13:00 − 27.05 godz. 16:30

Gmach Technologii Chemicznej, ul. Koszykowa 75, Audytorium Mościckiego

Na wydarzenie zapraszamy wszystkich zainteresowanych badaniami w obszarze biotechnologii. W programie wystąpienia naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii PW CEZAMAT oraz politechnicznej spółki spin-off EcoBean, a także gości spoza naszej Uczelni: z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Spotkanie będzie doskonałą okazją do nawiązania współpracy naukowej między zespołami badawczymi.

Wstęp wolny.

Program:

• 13.00–13.10 – Powitanie – prof. dr hab. inż. Michał Chudy, Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Biotechnologia PW

Sesja I – przewodnicząca: dr hab. Jolanta Mierzejewska, prof. uczelni

• 13.10–13.20 – dr hab. Anna Sikora, prof. IBB-PAN & dr inż. Anna Detman-Ignatowska (Pracownia Białej Biotechnologii, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN)
    Badania nad mikrobiotą kałową pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit: bioróżnorodność i aktywność metaboliczna na wybranych substratach jako nowy element w etiologii, potencjalnej diagnostyce i profilaktyce choroby
  • 13.20–13.30 – dr inż. Joanna Żylińska-Urban (Katedra Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków, Wydział Chemiczny PW)
    Bakterie mlekowe w służbie biotechnologii
  • 13.30–13.40 – dr Piotr Golec (Zakład Wirusologii Molekularnej, Instytut Mikrobiologii, Wydział Biologii UW)
    Wirusy – użyteczne narzędzia nie tylko w biologii molekularnej
  • 13.40–13.50 – dr Małgorzata Milner-Krawczyk (Katedra Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków, Wydział Chemiczny PW)
    Mikrobiologiczne pęcherzyki zewnątrzkomórkowe jako nośniki leków
  • 13.50–14.00 – dr hab. inż. Anna Herman (Katedra Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków, Wydział Chemiczny PW)
    Zastosowanie związków biologicznie aktywnych w kosmetykach i lekach
  • 14.00–14.10 – dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska (Zakład Geomikrobiologii, Instytut Mikrobiologii, Wydział Biologii UW)
    Regeneracja gleby i promocja wzrostu roślin za pomocą bakteryjnych sideroforów
  • 14.10–14.20 – dr Aleksandra Chojnacka (Katedra Biochemii i Mikrobiologii, Instytut Biologii, SGGW)
    Analiza mikrobiomu glebowego w ujęciu biotechnologicznym – dynamika wspólnot mikroorganizmów w świetle założeń strategii zrównoważonego rozwoju i biogospodarki
  • 14.20–14.30 – Monika Kudelska (EcoBean sp. z o. o.)
    Biotechnologiczne przetwarzanie odpadów kawowych

PRZERWA KAWOWA

Sesja II – przewodnicząca: dr hab. inż. Ilona Grabowska-Jadach, prof. uczelni

• 14.50–15.00 – prof. dr hab. inż. Patrycja Ciosek-Skibińska (Katedra Biotechnologii Medycznej, Wydział Chemiczny PW)