W ramach Wydziału funkcjonuje ponad 30 zespołów, których działalność badawczo-rozwojowa obejmuje m.in. nanomateriały, diagnostykę medyczną, multisensory, bioinżynierię, chemoinformatykę, materiały biofunkcjonalne i kompozytowe. Swoje osiągnięcia Wydział komercjalizuje dzięki ścisłej współpracy z przedsiębiorstwami w ramach projektu Spotkania z Przemysłem oraz innych inicjatyw. Współpraca z liderami biznesowymi branży chemicznej w Polsce zaowocowała też powstaniem kierunku technologia chemiczna – profil praktyczny. Poza wymienionym programem studiów Wydział oferuje jeszcze dwa kierunki ogólnoakademickie: biotechnologię i technologię chemiczną.
Potwierdzeniem jakości kształcenia na wydziale są posiadane akredytacje międzynarodowe: EUR-ACE® Label oraz Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych.
Wydział Chemiczny dysponuje obszernym zapleczem dydaktycznym, na które składa się między innymi Audytorium im. prof. J. Zawadzkiego, będące najstarszym i największym audytorium tradycyjnego typu na Politechnice Warszawskiej.
Wydział Chemiczny jest jednym z najstarszych na całej Uczelni. Został utworzony w 1898 roku jako jeden z trzech wydziałów Instytutu Politechnicznego im. Mikołaja II. W czasie swojej długiej historii wydział zgromadził ogrom wiedzy i doświadczenia, które cały czas pomnaża.