CEZAMAT jest jedną z największych inwestycji w dziedzinie badań i rozwoju w obszarze tzw. „wysokich technologii” (ang. high-tech) w Polsce. Budynek powstał w latach 2014-2015. Finansowana ze środków unijnych inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum ośmiu warszawskich ośrodków naukowych: cztery instytuty Polskiej Akademii Nauk (Instytut Chemii Fizycznej, Instytut Fizyki, Instytut Wysokich Ciśnień i Instytut Podstawowych Problemów Techniki), Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Warszawski oraz Wojskową Akademię Techniczną.
Obiekt składa się z trzech budynków: technologicznego i administracyjnego, połączonych kładką, oraz parkingu naziemnego.
Nowoczesna infrastruktura badawcza znajdującą się w centralnym laboratorium, m.in. tzw. clean roomy o podwyższonej czystości, umożliwia realizację innowacyjnych pomysłów aż do etapu wdrożenia przemysłowego. Centrum prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie nanotechnologii, mikroelektroniki, fotoniki i biotechnologii.
Ważnym celem CEZAMAT-u jest transfer zaawansowanych technologii oraz komercjalizacja wypracowanych pomysłów. Centrum jest również ośrodkiem stymulującym współpracę pomiędzy mazowieckimi i krajowymi ośrodkami naukowo-badawczymi, biznesem oraz wspiera działania na rzecz rozwoju regionu.
Na terenie CEZAMAT-u znajduje się politechniczna pasieka, która powstała dzięki uczelnianemu Budżetowi Partycypacyjnemu. W 9 ulach w szczytowym momencie sezonu, czyli w połowie czerwca, przebywa nawet ponad 500 tys. pszczół.