Opublikowano: 05.08.2021 11:32

Adam Zielinski laureatem Krajowego Konkursu Energetycznego

Po raz kolejny członkowie Koła Naukowego Energetyków, działającego przy wydziale MEiL odnoszą sukcesy w Krajowym Konkursie Energetycznym.

Zdjęcie Adama Zielinskiego

Adam ukończył 1 rok na kierunku Energetyka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. 

Do zeszłorocznego sukcesu Teodora Sawickiego dołącza Adam Zielinski, który w XIII edycji konkursu uzyskał tytuł laureata za swoją pracę nt. „Rola ciepłownictwa w transformacji energetycznej”. Adam poruszył temat ciepłownictwa od strony udziału w polityce energetycznej Polski do 2040 r. odnosząc się do 3 filarów: sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza.

W temacie sprawiedliwej transformacji, praca skupiła się na temacie ubóstwa energetycznego, jego przyczyn i możliwego wpływu transformacji na poprawę sytuacji. Następnie zwrócił uwagę m.in. strukturę paliw w polskim ciepłownictwie, technologie w których upatruje się możliwości redukcji emisji CO2, wpływ indywidualnych instalacji grzewczych i programów rządowych na jakość powietrza oraz możliwe zmiany w strukturze ciepłownictwa systemowego. Sektor ciepłowniczy odpowiada za około ¼ krajowych emisji, zaś systemy ciepłownicze w wielu miejscach w kraju pozostają nieefektywne energetycznie - konieczność redukcji emisji oraz spełnienia wyśrubowanych norm stojące przed tym sektorem w perspektywie kolejnych lat zmusza do podjęcia zdecydowanych działań oraz wykorzystania wszelkich szans.

Adam ukończył 1 rok na kierunku Energetyka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Interesuje się żeglarstwem, sportem, urbanistyką i literaturą.

Krajowy Konkurs Energetyczny im. Prof. Jacka Malko to inicjatywa, która umożliwia młodym ludziom prezentację swoich pomysłów i opinii przed ekspertami związanymi z branżą oraz ma na celu promocję świadomości energetycznej i ekologicznej a także poruszanie problematyki racjonalnego zarządzania energią, zrównoważonego rozwoju i poszanowania środowiska.

Konferencja finałowa odbędzie się 8 września o godzinie 11:00, zaś transmisja dostępna będzie na fanpage’u konkursu.