PW w rankingu Times Higher Education by Subject: engineering

Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na miejscach 601-800 w międzynarodowym zestawieniu Times Higher Education by Subject: engineering. PW zajmuje też ex aequo pierwsze miejsce wśród polskich szkół wyższych obok Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

fot. BPI

W rankingu znalazło się jeszcze sześć innych uczelni z naszego kraju. Pięć z nich zajęło pozycje 801-1000: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Łódzka, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska oraz Politechnika Wrocławska. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zajęła natomiast miejsce 1000+.

W zestawieniu znalazło się 1098 uczelni z całego świata – 89 więcej niż w roku ubiegłym. Najlepsze wyniki w rankingu generalnym uzyskały Harvard University oraz University of Oxford.

Ranking Times Higher Education by Subject dotyczący obszaru inżynierii (engineering) obejmuje kilka węższych dziedzin. Są to ogólna inżynieria (General Engineering), inżynieria elektryczna i elektroniczna (Electrical and Electronic Engineering), mechanika i inżynieria lotnicza (Mechanical and Aerospace Engineering), inżynieria lądowa (Civil Engineering) oraz inżynieria chemiczna (Chemical Engineering). W tegorocznej edycji rankingu zdecydowano się na zmianę nazwy obszaru, która wcześniej brzmiała inżynieria i technologie (Engineering and Technology).

Zestawienie opracowuje brytyjski magazyn "The Times Higher Education" poświęcony szkolnictwu wyższemu. Do stworzenia rankingu wykorzystuje się 13 kryteriów przyporządkowanych do pięciu filarów: nauczanie (waga: 30%), badania (waga: 30%), cytowania (waga: 27,5%), umiędzynarodowienie (waga: 7,5%) i przychody z przemysłu (waga: 5%).

Pełne wyniki są dostępne na stronie rankingu: