Politechnika Warszawska w rankingu szanghajskim

W tegorocznej edycji rankingu ARWU – Academic Ranking of World Universities, zwanego potocznie rankingiem szanghajskim, nasza Uczelnia utrzymała swoją pozycję i została sklasyfikowana na miejscach 801-900.

Ranking szanghajski to lista najlepszych uczelni na świecie. Publikowany jest od 2003 roku. Zestawienie przygotowuje Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Od 2019 roku ranking podaje zestawienie tysiąca najlepszych szkół wyższych, w poprzednich latach był zaś podzielony na dwie części: TOP 500 i dodatkową listę obejmującą uczelnie z miejsc 501-1000.

W tym roku w ARWU notowanych jest osiem uczelni z Polski. Politechnikę Warszawską wyprzedzają Uniwersytet Warszawski (miejsca 301-400), Uniwersytet Jagielloński (miejsca 401-500) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (miejsca 701-800). Pozostałe uczelnie z Polski zajmują następujące pozycje: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Gdańska (miejsca 801-900) oraz Śląski Uniwersytet Medyczny i Warszawski Uniwersytet Medyczny (miejsca 901-1000).

Czołowe lokaty w ARWU zajęły Harvard University, Stanford University i University of Cambridge. Pełne zestawienie jest dostępne pod adresem http://www.shanghairanking.com/ARWU2020.html.