Politechnika Warszawska w rankingu QS by Subject

W tegorocznej edycji rankingu QS by Subject udało nam się utrzymać pozycję najlepszej uczelni w Polsce w obszarze Engineering & Technology oraz trzecią w kategorii Natural Sciences. Rankingi w obu obszarach obejmowały 502 uczelnie z 52 krajów.

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

fot. BPI

W zestawieniu QS by Subject: Engineering & Technology znalazły się dwie uczelnie z Polski. Politechnika Warszawska, która została sklasyfikowana na 237. miejscu oraz Politechnika Wrocławska, która zajęła pozycję 380.

W tym obszarze znajduje się sześć szczegółowych dyscyplin: informatyka i systemy informacyjne, inżynieria chemiczna, inżynieria lądowa, elektrotechnika i elektronika, budowa maszyn oraz górnictwo. Nasza Uczelnia jest notowana w pięciu z nich, w tym w czterech na pierwszym miejscu w Polsce.

• informatyka i systemy informacyjne - 2. miejsce
  • inżynieria chemiczna - 1. miejsce
  • inżynieria lądowa - 1. miejsce
  • elektrotechnika i elektronika - 1. miejsce
  • budowa maszyn - 1. miejsce

W obszarze Natural Sciences Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na 258. miejscu na świecie. Jest to awans o 16 pozycji względem zeszłorocznego rankingu. W zestawieniu znalazło się siedem uczelni wyższych z Polski. Dwie z nich zajęły wyższą pozycję niż PW. Są to: Uniwersytet Warszawski (175. miejsce) i Uniwersytet Jagielloński (242. miejsce).

Do obszaru Natural Sciences zaliczanych jest siedem dyscyplin: chemia, nauki o ziemi i oceanografia, nauki o środowisku, geografia, materiałoznawstwo, matematyka oraz fizyka i astronomia. Politechnika Warszawska jest klasyfikowana w czterech z nich, w tym w dwóch na pierwszej pozycji w Polsce.

• chemia - 1. miejsce
  • materiałoznawstwo - 1. miejsce
  • matematyka - 3. miejsce
  • fizyka i astronomia - 3. miejsce

Ranking QS by Subject należy do grupy rankingów przygotowywanych przez firmę Quacquarelli Symonds, międzynarodowego eksperta w zakresie szkolnictwa wyższego. Główny (ogólny) ranking QS jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych, obok takich jak Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie QS