Politechnika Warszawska na podium Rankingu Milionerów

Według rankingu przygotowanego przez firmę Pracownia Ekonomiczna 2033 Politechnika Warszawska może poszczycić się sześcioma absolwentami, których majątki przekraczają 100 mln euro.

fot. BPI

Więcej multimilionerów znajdziemy jedynie na dwóch polskich uczelniach: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (11 osób - jedna osoba więcej w stosunku do ubiegłego roku) oraz Uniwersytecie Warszawskim (10 osób - dwie osoby więcej w stosunku do ubiegłego roku).

Ranking Milionerów składa się z trzech części. Pierwsza pokazuje, która uczelnia statystycznie ma największe szanse, żeby wychować przyszłego miliardera. W tym celu sprawdzono, które z polskich uczelni mogą pochwalić się największą liczbą absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 mln euro.

Drugą część rankingu przygotowano w oparciu o wartość majątku zgromadzonego przez najbogatszych absolwentów danych uczelni. Pierwsze miejsce zajął tu Uniwersytet Warszawski, który pokonał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – lidera poprzednich trzech edycji. Politechnika Warszawska została tu sklasyfikowana na szóstej pozycji, ustępując Politechnice Świętokrzyskiej, AGH oraz SGGW.

W trzeciej części porównano miasta, w których studia skończyły osoby posiadające majątek przekraczający 100 mln euro. Ten ranking wygrała Warszawa (22 milionerów) przed Krakowem (20 milionerów) i Wrocławiem (7 milionerów).

Ranking został opracowany po raz czwarty. Oparto go o publicznie dostępne informacje takie jak: sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych oraz informacje ogólnodostępne na temat zmian właścicielskich (transakcje kupna – sprzedaży, fuzje itp.). Dane o wykształceniu absolwentów – multimilionerów były wyszukiwane zarówno w sposób standardowy – na podstawie ogólnodostępnych informacji, jak i niestandardowy – nieco bardziej skomplikowany i kuluarowy, gdyż wiele majętnych osób, ceniąc swą prywatność, nie udostępnia żadnych informacji na ten temat.

Pełne wyniki rankingu