Politechnika Warszawska awansowała w rankingu QS EECA

PW została sklasyfikowana na 14. miejscu w zestawieniu uczelni z krajów rozwijającej się Europy i centralnej Azji. W stosunku do ubiegłorocznego rankingu awansowała o jedną lokatę.

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

fot. BPI

W tym roku w zestawieniu znalazły się 354 uczelnie (w zeszłym roku było ich 300), w tym 25 z naszego kraju (o dwie więcej niż przed rokiem). Politechnika Warszawska jest trzecią polską uczelnią w rankingu, ustępuje tylko Uniwersytetowi Jagiellońskiemu (6. miejsce) i Uniwersytetowi Warszawskiemu (7. miejsce).

Ranking (QS EECA (Emerging Europe and Central Asia) otwierają uczelnie rosyjskie. Trzy czołowe miejsca zajęły - odpowiednio - Lomonosov Moscow State University, Saint-Petersburg State University i Novosibirsk State University.

Ranking QS EECA (Emerging Europe and Central Asia) powstaje w oparciu o 10 kryteriów. Są to: reputacja akademicka, prestiż wśród pracodawców, liczba studentów przypadająca na jednego wykładowcę, liczba publikacji w przeliczeniu na pracownika naukowego, współpraca badawcza z instytucjami z innych krajów, wpływ Internetu, liczba pracowników z tytułem doktora, liczba cytowań w przeliczeniu na publikację, liczba studentów z zagranicy oraz liczba pracowników z zagranicy.

Najmocniejszą stroną naszej Uczelni okazał się prestiż wśród pracodawców - Politechnika zajęła w tym kryterium czwartą lokatę.

Zestawienie QS EECA  jest publikowane od 2014 roku. Opracowaniem rankingu zajmuje się firma Quacquarelli Symonds (QS), która specjalizuje się w temacie szkolnictwa i studiów zagranicznych. Przygotowuje ona ogólny ranking QS World University Rankings, a także szereg rankingów regionalnych i tematycznych.

Pełny ranking dostępny na stronie Top Universities