Znak Politechniki Warszawskiej

PW w szanghajskim rankingu dyscyplin naukowych 2020

Znamy najlepsze na świecie uczelnie w 54 dyscyplinach naukowych. Politechnika Warszawska została sklasyfikowana w siedmiu z nich, z czego w pięciu na pierwszym miejscu w Polsce.

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

fot. BPI

W obszarze nauk przyrodniczych (natural sciences):

  • matematyka - miejsca 301-400 na świecie, 3. miejsce w Polsce
  • fizyka - miejsca 301-400 na świecie, 3. miejsce 

W obszarze nauk technicznych i inżynierskich (engineering):

  • mechanika - miejsca 201-300 na świecie, 1. miejsce w Polsce
  • elektrotechnika i elektronika - miejsca 201-300 na świecie, 1. miejsce w Polsce
  • telekomunikacja - miejsca 201-300 na świecie, 1. miejsce w Polsce
  • mechatronika - miejsca 151-200 na świecie, 1. miejsce w Polsce
  • energetyka - miejsca 301-400 na świecie, 1. miejsce w Polsce

ShanghaiRanking Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) to międzynarodowe zestawienie uczelni dla poszczególnych dyscyplin naukowych. 54 klasyfikowane w rankingu dyscypliny przyporządkowane zostały do pięciu dziecin: nauk przyrodniczych, medycznych, społecznych, nauk o życiu oraz nauk technicznych i inżynierskich. Ogółem w zestawieniu sklasyfikowano 4000 uczelni z całego świata. Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu są uczelnie amerykańskie, które zajęły pierwsze miejsce  w 31 dyscyplinach.

Ranking bierze pod uwagę pięć kryteriów: liczbę artykułów naukowych, wpływ cytowań mierzony wskaźnikiem Category Normalized Citation Impact (CNCI), współpracę międzynarodową w odniesieniu do publikacji, liczbę artykułów w najważniejszych czasopismach oraz liczbę znaczących nagród naukowych.

Ranking GRAS jest rankingiem tematycznym tworzonym przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, który jest twórcą także rankingu szanghajskiego (ARWU). Ranking ARWU jest jednym z czterech najważniejszych rankingów szkół wyższych, obok QS, Tims Higher Education oraz U-Multirank.

Pełna wyniki na stronie rankingu