Znak Politechniki Warszawskiej

PW w rankingu Times Higher Education 2021

Politechnika Warszawska została sklasyfikowana w grupie uniwersytetów skalsyfikowanych na pozycji 1000+. Na 19 polskich uczelni uwzględnionych w rankingu, wyższą pozycję zdobyły trzy uczelnie: Uniwersytet Jagielloński (skalsyfikowany w grupie 501-600) oraz Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny (sklasyfikowane w grupie 801-1000). 

Gmach Główny PW

zdj. Biuro Promocji PW

W tej samej grupie co nasza Uczelnia znalazły się także: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Uniwersytet SWPS, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Politechnika Wrocławska. W tegorocznym rankingu liczba polskich uczelni w zestawieniu zwiększyła się o pięć. 

Ogólna liczba sklasyfikowanych uczelni wyniosła 1 527 i wzrosła względem poprzedniej edycji o 131. O jeden wzrosła też liczba krajów mających swoich przedstawicieli w rankingu i obecnie wynosi ona 93. 

W tym roku w światowej czołówce znalazły się: University of Oxford (1. miejsce), Stanford University (2. miejsce) i Harvard University (3. miejsce). W rankingu widać zdecydowaną przewagę uczelni ze Stanów Zjednoczonych, w pierwszej dwudziestce zestawienia zajmują one aż 14 pozycji. 

Times Higher Education World University Ranking jest opracowywany przez brytyjski magazyn "The Times Higher Education" poświęcony szkolnictwu wyższemu. Ranking powstaje w oparciu o 13 kryteriów przyporządkowanych do pięciu filarów: nauczanie, badania, cytowalność, ocena międzynarodowa i przychody z przemysłu. Twórcy zestawienia analizują informacje ze swojej bazy danych i ankiet reputacji akademickiej. 

Times Higher Education World University Ranking to jeden z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok QS, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank. 

Pełne wyniki rankingu