Politechnika Warszawska wśród najlepszych uczelni "Nowej Europy"

Magazyn "Times Higher Education" przygotował zestawienie najlepszych uczelni z krajów tzw. Nowej Europy, czyli państw, które zostały członkami Unii Europejskiej w XXI wieku. Politechnika Warszawska uplasowała się w tym gronie na 16. pozycji.

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

fot. BPI

Trzy czołowe miejsca w rankingu zajęły Uniwersytet w Tartu (Estonia) i dwie uczelnie z Cypru: Politechnika Cypryjska i Uniwersytet Cypryjski. Najlepszą polską uczelnią w zestawieniu jest Uniwersytet Warszawski (6. pozycja). Politechnika Warszawska jest trzecia, wyprzedza ją jeszcze Uniwersytet Jagielloński (ex aequo 13. miejsce).

W sumie w zestawieniu znajdują się 53 uczelnie z 12 państw: Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Chorwacji (spośród tzw. nowych państw członkowskich Unii Europejskiej żadnego swojego reprezentanta w rankingu nie ma Malta). Na liście najwięcej jest uczelni czeskich (13) i polskich (12).

Ranking został stworzony w oparciu o tę samą metodologię, która jest wykorzystywana do opracowywania rankingu Times Higher Education obejmującego uczelnie z całego świata. Zestawienie opiera się na 13 kryteriów przyporządkowanych do pięciu filarów: nauczanie, badania, cytowalność, ocena międzynarodowa i przychody z przemysłu.

Pełne wyniki rankingu są dostępne na stronie Times Higher Education