PW w rankingu Times Higher Education Emerging Economies Universities

Politechnika Warszawska zajęła trzecie miejsce w Polsce i 173. na świecie w najnowszym zestawieniu uczelni z krajów rozwijających się.

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

fot. BPI

Wyżej sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski (87. pozycja) i Uniwersytet Jagielloński (143.). W rankingu uwzględniono 378 uczelni z 42 krajów, w tym 12 z Polski.

Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie chińskie. Dwa z nich (Uniwersytet Pekiński i Uniwersytet Tsinghua) otwierają ranking, a w pierwszej dziesiątce jest ich w sumie aż 7. Najlepszą europejską uczelnią jest rosyjski Uniwersytet im. M. Łomonosowa w Moskwie (3. pozycja).

Ranking został opracowywany przez brytyjski magazyn "The Times Higher Education" poświęcony szkolnictwu wyższemu. Stworzono go w oparciu o 13 kryteriów przyporządkowanych do pięciu filarów: nauczanie, badania, cytowalność, ocena międzynarodowa i przychody z przemysłu. Te same kryteria (choć z nieco zmienionymi wagami) są wykorzystywane przy ogólnoświatowym rankingu przygotowywanym przez "The Times Higher Education".

Pełne wyniki można znaleźć na stronie magazynu THE