PW na trzecim miejscu w Rankingu Milionerów

Pięciu absolwentów Politechniki Warszawskiej może poszczycić się majątkiem powyżej 100 mln euro - wynika z rankingu przygotowanego przez Kuwik Ciesielski Family Office. Więcej milionerów ukończyło Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (9 osób) i Uniwersytet Warszawski (6 osób).

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

fot. BPI

W tym roku ranking został podzielony na trzy części. Pierwsza pokazuje, która uczelnia statystycznie ma największe szanse, żeby wychować przyszłego miliardera. W tym celu sprawdzono, które z polskich uczelni mogą pochwalić się największą liczbą absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 mln euro.

Druga część rankingu została przygotowana w oparciu o wartość majątku zgromadzonego przez najbogatszych absolwentów danych uczelni. Na pierwszym miejscu znalazł się tu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na siódmej pozycji.

W trzeciej części zestawiono ze sobą miasta, w których studia skończyły osoby posiadające majątek przekraczający 100 mln euro. Ten ranking wygrała Warszawa (17 milionerów) przez Krakowem (14 milionerów).

Jak podają twórcy zestawienia, ranking został stworzony w oparciu o dostępne informacje publiczne takie jak: sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych oraz informacje ogólnodostępne na temat zmian właścicielskich (transakcje kupna - sprzedaży, fuzje itp.). Dane o wykształceniu absolwentów-multimilionerów były wyszukiwane zarówno w sposób standardowy - na podstawie ogólnodostępnych informacji, jak i niestandardowy (bardziej skomplikowany i kuluarowy z uwagi na to, że wiele majętnych osób bardzo chroni swoją prywatność i nie udostępnia na swój temat żadnych informacji).