Zespół z PW w półfinale Valeo Innovation Challenge 2017

Mateusz Zaborski, Maksymilian Krajewski i Krystian Rosłon

Zespół z PW: Mateusz Zaborski, Maksymilian Krajewski i Krystian Rosłon (fot. nadesłane)

Nasi studenci znaleźli się wśród 24 półfinalistów konkursu. W tym gronie są tylko dwie drużyny z Polski.

Konkurencja była bardzo duża. W dwóch kategoriach: „Nowe zastosowanie samochodów” (New ways of using cars) i „Innowacja Technologiczna” (Technological Innovation) zgłoszono w sumie 1628 projektów z całego świata. W wyborze najlepszych prac uczestniczyło 70 ekspertów Valeo i niezależnych naukowców.

Zespół z Politechniki Warszawskiej jest w półfinale w kategorii „Innowacja Technologiczna”. Naszą drużynę tworzą Maksymilian Krajewski z Wydziału Inżynierii Lądowej, Krystian Rosłon z Wydziału Fizyki oraz Mateusz Zaborski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.

– Nasz projekt dotyczy sygnalizacji zagrożenia wynikającego z oblodzenia nawierzchni oraz współpracy z systemami bezpieczeństwa w oparciu o stan skupienia wody na jezdni, a nie jedynie temperatury panującej w otoczeniu pojazdu (tak jak w obecnych rozwiązaniach) – wyjaśnia Krystian Rosłon. – Każdy z nas jest studentem innego wydziału, dlatego uzupełniamy się umiejętnościami i wiedzą. Jesteśmy przyjaciółmi od lat, przez co w naszym zespole jest wiele współpracy i koordynacji.

Teraz drużyna z PW, tak jak inni półfinaliści, do 13 lipca 2017 roku ma czas na rozwijanie i testowanie swojego projektu. Na ten cel każdy zespół otrzyma od Valeo po 5 tys. euro. Ogłoszenie finałowej ósemki nastąpi 13 września. 26 października najlepsze projekty zostaną zaprezentowane jury, a dzień później poznamy zwycięzców. Nagroda dla najlepszych zespołów (w każdej z kategorii) to 100 tys. euro, drużyny z drugich miejsc otrzymają po 10 tys. euro.

Valeo Innovation Challenge to dla studentów z całego świata szansa na stworzenie dla przemysłu motoryzacyjnego innowacyjnych i użytecznych rozwiązań oraz praktyk.