Sukcesy studentów PW w hackathonie AI Games

Reprezentanci Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji „Golem” (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej) wrócili z konkursu z pierwszym miejscem w kategorii Weather oraz trzecim w kategorii Aviation.

Zespoły z KN Sztucznej Inteligencji "Golem" nagrodzone w AI Games

Zespoły z PW nagrodzone w AI Games: na górze zwycięzcy kategorii w Weather, na dole - zdobywcy trzeciego miejsca w kategorii Aviation, fot. KN Sztucznej Inteligencji "Golem"

Podczas hackathonu AI Games (18-19 stycznia, Gdańsk) spotkało się 200 pasjonatów, specjalistów i entuzjastów AI i Machine Learningu. Mieli 24 godziny, by stworzyć ciekawe rozwiązania z użyciem sztucznej inteligencji. Rywalizowali w trzech konkurencjach: Aviation (przewidywanie czasu lotu samolotów), Voice (optymalizacja ćwiczenia głosu) i Weather (przewidywanie nagłych zmian pogodowych). We wszystkich pracowali nad rzeczywistymi problemami – do analiz wykorzystywali prawdziwe dane.

W kategorii Weather najlepszy okazał się zespół w składzie Daniel Klepacki, Antoni Kowalczuk, Jakub Łyskawa, Marcin Szulc i Lidia Wojciechowska. Rozwiązanie polegało na ulepszeniu prognoz pogody wygenerowanych przez modele używane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Nasi studenci chcieli przewidzieć ilość opadów. W tym celu zbudowali model AI analizujący aktualne i historyczne dane z lokalnych stacji pogodowych.

Trzecie miejsce w kategorii Aviation to efekt współpracy Karola Dembińskiego, Jakuba Gąsiewskiego, Adama Kowalczyka i Wojciecha Maciejewskiego. Rozwiązanie bazowało na deklarowanych przez pilotów planach długości lotów. Nasi studenci stworzyli model AI, który korygował te oszacowania, uwzględniając prognozowaną pogodę, wiedzę na temat lotnisk oraz poprzednie loty.

Więcej informacji o Kole Naukowym Sztucznej Inteligencji „Golem”