Sukcesy studentów PW w Droniadzie 2019

Dwa pierwsze miejsca w konkursie bezzałogowych statków powietrznych zdobyły drużyny studentów naszej Uczelni: Koła Naukowego Awioniki MelAvio i Koła Naukowego WUThrust. Zespoły akademickie z całej Polski rywalizowały ze sobą na terenie Aeroklubu Śląskiego w Katowicach w dniach 5-8 czerwca.

W Droniadzie 2019 udział wzięły dwa koła naukowe PW: MelAvio oraz WUThrust, fot. KN MelAvio, KN WUThrust

Droniada to nie tylko zwykłe zawody bezzałogowców, w których uczestnicy muszą wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki oraz lotnictwa. Dla konstruktorów to również okazja do zaprezentowania swoich rozwiązań szerszej publiczności, w tym potencjalnym inwestorom.

W tegorocznej edycji Droniady drużyny musiały najpierw zaprezentować jurorom swoje systemy, a potem wykonać określone zadania. Były one częścią scenariusza, który zakładał wprowadzenie sytuacji wyjątkowej ze względu na trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 i związany z nim paraliż miasta.

• Most powietrzny – pobieranie i odkładanie przesyłek przez drona.
  • Auto na radio – odnalezienie i śledzenie odpowiedniego samochodu.
  • Podaj cegłę – mistrzostwa samych operatorów dronów.

W klasyfikacji generalnej najlepszym zespołem okazało się Koło Naukowe Awioniki MelAvio, zaś na drugim miejscu znaleźli się studenci Koła Naukowego WUThrust. Zwycięska drużyna została doceniona również przez Instytut Lotnictwa, który przyznał dodatkową nagrodę w postaci płatnych staży.

Dla studentów z MelAvio katowickie zmagania były równocześnie wstępem do przygotowań związanych z zawodami UAV Challenge 2020 w Australii.