Sukces studentów Koła Naukowego SAE PW

Studenci Koła Naukowego SAE Politechniki Warszawskiej zajęli 2 miejsce na prestiżowych zawodach projektowych AeroDesign w Stanach Zjednoczonych.

Kiwi bo tak nazywa się ich samolot, został zaprojektowany i zbudowany przez grupę 10 studentów PW i zajął pewne 2 miejsce (klasyfikacja generalna) w klasie open (otwartej) na zawodach AeroDesign East rozgrywanych w Marietta, USA. Kiwi może się również pochwalić 2 miejscem za podniesiony ciężar oraz 3 za prezentację techniczną.

Kiwi ma 3,6m rozpiętości skrzydeł i jest napędzany silnikiem spalinowym o mocy 2,3 KM, pozwoliło mu to podnieść na zawodach 12,8 kg przy masie własnej 4,1 kg. Uległ jedynie drużynie brazylijskiej, która triumfowała również w poprzednich latach.

Zawody AeroDesign to konkurs dla studentów uczelni technicznych organizowane przez międzynarodowe stowarzyszenie inżynierów SAE. Głównym patronem zawodów jest firma Lockheed Martin (producent samolotów F16). Celem zawodów jest podniesienie skonstruowanym przez siebie modelem jak największego ciężaru, a klasa open to największe i najbardziej zaawansowane samoloty spośród startujących na zawodach AeroDesign. Konstrukcje studentów zdobywają punkty nie tylko za podniesiony ciężar. Oceniane są również pod względem konstrukcyjnym przez inżynierów pracujących na co dzień w Lockheed Martin.

Studenci z Koła Naukowego SAE od niemal 20 lat startują na zawodach AeroDesign, których byli wielokrotnymi triumfatorami. Kolo działa na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa ale skupia również studentów z wydziałów Elektrycznego oraz Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej.