Sukces Koła Naukowego Robotyków na zawodach w Niemczech

Zespół Selfie na zawodach Carolo Cup 2019

To była druga edycja Carolo Cup, w której wystartował zespół Selfie, fot. Koło Naukowe Robotyków

Zespół Selfie zajmujący się tworzeniem autonomicznych pojazdów zajął trzecie miejsce w konkurencji jazda z parkowaniem i szóste w klasyfikacji generalnej w międzynarodowych zawodach Carolo Cup 2019 w Braunschweig w Niemczech (4-5 lutego 2019 roku).

Studenci z Koła Naukowego Robotyków, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa zaprezentowali w Niemczech już czwarty model swojego autonomicznego samochodu Selfie.

Każda iteracja pociąga za sobą kolejne ulepszenia sprzętowe i programowe. Obecny samochód wyróżnia się kompletnym zestawem sensorów dostarczających informacji o środowisku. Oprócz tradycyjnej kamery, zastosowano precyzyjny czujnik laserowy o nazwie lidar. To najlepszy sensor powszechnie stosowany przez twórców samochodów autonomicznych, który mapuje otoczenie za pomocą wiązek lasera. – W czwartej konstrukcji po raz pierwszy wykorzystaliśmy lidar pracujący równolegle z kamerą – wyjaśnia Michał Jarzyński. – Takie rozwiązanie zapewnia niejako redundancję systemu, ponieważ przeszkody możemy wykrywać zarówno laserem, jak i kamerą.

Wymagający tor i wyrównana walka

Carolo Cup to bardzo prestiżowe wydarzenie dla studenckich zespołów zajmujących się projektowaniem autonomicznych samochodów w małej skali. Podczas zawodów młodzi inżynierowie mają okazję zaprezentować specjalistom z branży swoje innowacyjne rozwiązania. Pomysły te oczywiście muszą sprawdzić się w praktyce, czyli na torze. – Startowaliśmy w kategorii Basic Cup, w której zadaniem była autonomiczna jazda po torze uwzględniającym skrzyżowania z pierwszeństwem i bez pierwszeństwa oraz znikające chwilowo linie, symulujące zmienne warunki na torze – opisuje Kornelia Łukojć . – Dodatkowym utrudnieniem było parkowanie w wolnym miejscu w strefie parkowania oraz wymijanie przeszkód na torze jazdy pojazdu. Wszelkie punkty oraz kary przeliczane są na zawodach na przejechane metry podczas konkurencji.

Rywalizacja w zawodach była bardzo zacięta. Świadczą o tym końcowe wyniki – drużyny z miejsc 3–6 dzieliło ostatecznie tylko 37 m, a do piątej pozycji studentom Politechniki Warszawskiej zabrakło ledwie 3 m. – Jesteśmy szczególnie dumni z trzeciego miejsca podczas jazdy z parkowaniem – mówi Adam Gotlib. – Podczas przejazdu udało nam się utrzymać na torze z bardzo dobrą prędkością w porównaniu do naszych rywali. W ten sposób wykazaliśmy stabilność głównych algorytmów, na bazie których będziemy mogli budować bardziej złożone części oprogramowania, przygotowując się do kolejnych edycji. Mowa tu chociażby o sterowaniu prędkością w zależności od tego, jak wygląda droga przed nami czy rozpoznawaniu i stosowaniu się do rozmieszczonych na trasie znaków drogowych.

Chcą być jeszcze szybsi

Zespół z Koła Naukowego Robotyków startował w zawodach Carolo Cup po raz drugi. Rok temu, z pierwszą wersją Selfie, zajął siódme miejsce. Potem, z drugim samochodem, wygrał zawody w Kanadzie, a pojazd nr 3, z całkowicie nową architekturę dla autonomicznej jazdy – ROS, zaprezentował podczas zmagań we Włoszech.

– Już zaczęliśmy prace nad ulepszeniem konstrukcji, by za rok w Niemczech jeździć jeszcze szybciej i znowu walczyć o najwyższe lokaty – zaznacza Dawid Urbański. – Planujemy między innymi odchudzenie całej konstrukcji oraz zwiększenie skrętności osi pojazdu, co znacznie poprawi manewrowanie pojazdem i stworzy nowe możliwości podczas autonomicznej jazdy.

Samochód autonomiczny Selfie na zawodach Carolo Cup 2019

Studenci PW stworzyli już cztery modele samochodów Selfie, fot. Koło Naukowe Robotyków

Zespół zajmujący się samochodami autonomicznymi w Kole Naukowym Robotyków tworzą Michał Jarzyński, Mateusz Grudzień, Adam Gotlib, Mateusz Szczygielski, Kornelia Łukojć, Marcel Kaliński, Rafał Litka, Marek Knosala, Dawid Urbański, Piotr Socha, Piotr Mikuła, Krzysztof Gawin, Mateusz Marczuk i Maciek Krasa.

Wyjazd na zawody zrealizowano w ramach projektu „Budowa i rozwój robotów mobilnych z systemami autonomicznej jazdy na międzynarodowe zawody i konferencje naukowe” - „Najlepsi z najlepszych! 3.0.” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.