Student PW dwukrotnym mistrzem Polski, pojedzie na igrzyska do Rio

Damian Czykier w biegu na 110 m przez płotki

fot. Facebook / Damian Czykier

Damian Czykier – student Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej zdobył dwa złote medale mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, które odbyły się w Bydgoszczy (24-26 czerwca 2016). W piątek wraz z kolegami wygrał sztafetę 4x100 metrów, w niedzielę nie miał sobie równych w biegu na 110 metrów przez płotki. Wygrał, poprawił rekord życiowy i wywalczył olimpijską kwalifikację.

Sztafeta z Damianem Czykierem w składzie (poza nim biegli w niej jeszcze Łukasz Nabiałek, Adrian Kamiński i Kamil Kryński) zwyciężyła z czasem 40,32 s i tylko o 0,03 s wyprzedziła drugi zespół na mecie.

W starcie indywidualnym student Politechniki nie pozostawił rywalom złudzeń. Już w eliminacjach uzyskał czas 13,42 s, najlepszy w życiu i lepszy niż ustalone minimum umożliwiające start w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W finale Damian Czykier jeszcze się poprawił. Wygrał z czasem 13,35 s, aż o 0,42 s lepszym niż drugi na mecie zawodnik. Na tak krótkim dystansie, na którym często decydują nie tyle nawet setne, co tysięczne części sekundy, to przepaść. Warto do tego podkreślić, że uzyskany przez studenta PW wynik to wyrównanie czwartego najlepszego rezultatu na 110 m przez płotki w historii polskiej lekkiej atletyki. Rekord kraju wynosi 13,26 s.