Znak Politechniki Warszawskiej

Studenci z PW z nagrodą WordSkills Polska

Kamil Kwiatkowski i Przemysław Rył z Wydziału Mechatroniki zajęli I miejsce w eliminacjach konkursu WorldSkills Poland Lublin 2021 w konkurencji Przemysł 4.0. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie WorldSkills Shanghai 2022.

Zdjęcie studentów

Zwycięzcy będą reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie WorldSkills Shanghai 2022. Od lewej: Kamil Kwiatkowski, Przemysław Rył. Fot. WordSkills Poland

WorldSkills to międzynarodowy konkurs umiejętności zawodowych i największe tego typu wydarzenie w Polsce. Co dwa lata najlepsi uczestnicy biorą udział w Mistrzostwach Świata, które odbywają się w różnych częściach globu (W 2022 MŚ odbędą się w Szanghaju). Sama organizacja zrzesza obecnie 85 państw, organizując już 45. edycję konkursu. Finał zawodów krajowych odbył się 2 czerwca 2021 roku w Lublinie. Wśród kategorii konkursowych znalazły się m. in. organizowane po raz pierwszy w Polsce: Przemysł 4.0, Chmura obliczeniowa, Cyberbezpieczeństwo oraz Robotyka Mobilna.

Eliminacje krajowe

Zanim studenci zdobyli wygraną, musieli przejść przez eliminacje krajowe. Na to zadanie złożyły się 3 etapy:

  • Realizacja założonej sekwencji sterowania z wykorzystaniem sterownika programowalnego PLC. Obiektem sterowania był wycinek linii produkcyjnej służącej do wykonywania czterech otworów w elemencie. Moduł linii produkcyjnej pochodził  ze szkoleniowej fabryki Festo. Jest to układ kilku/kilkunastu modułów przygotowanych w celu przeprowadzenia szkoleń w zakresie sterowania, diagnostyki, komunikacji itp. w ramach założeń przemysłu 4.0.
  • Komunikacja z inteligentnymi przetwornikami pomiarowymi przepływu oraz ciśnienia sprężonego powietrza zasilającego linię produkcyjną. Na podstawie tych danych studenci mieli za zadanie zaproponowanie algorytmów diagnostyki predykcyjnej, pozwalających na wykrywanie uszkodzeń, takich jak przecieki z instalacji pneumatycznej.
  • Komunikacja pomiędzy sterownikiem realizującym funkcje diagnostyczne i funkcje sterownia z wykorzystaniem protokołu TCP/IP oraz realizacja zaproponowanych algorytmów diagnostycznych.

W drodze po wygraną

Propozycję udziału w konkursie przekazał nam dr Arkadiusz Winnicki (Wydział Mechatroniki). Jako członkowie koła, uznaliśmy, że udział w WorldSkills to fantastyczna szansa rozwoju naszych zainteresowań, możliwość dalszej pracy nad poprawą naszych umiejętności oraz zdobycie cennego doświadczenia. Konkurs stanowi również pole do poznania osób z innych uczelni i ekspertów z branży automatyki przemysłowej. Oczywiście cały czas z tyłu głowy pozostawała myśl o głównej nagrodzie, czyli możliwości ogromnego wyróżnienia w postaci reprezentowania Polski podczas międzynarodowych zawodów odbywających się w Szanghaju. – mówią studenci.

Dla studentów kierunku Automatyka i Robotyka naturalnym wyborem była konkurencja Przemysł 4.0. To koncepcja, która jest prezentowana w toku studiów i wdrażana podczas laboratoriów. Jedną z kluczowych umiejętności jest programowanie sterowników PLC i właśnie z tego zagadnienia w obecnym semestrze studenci realizowali złożony projekt, który stanowił ważny punkt wyjścia do dalszego rozwoju tej umiejętności.

"

Na Wydziale Mechatroniki szczególną wagę przykłada się do zagadnień diagnostyki procesów przemysłowych, stanowi to ważny wyróżnik pośród innych wydziałów PW. Uzyskanie w toku studiów bardzo specjalistycznej wiedzy umożliwiło zrealizowanie jednego z zadań konkursowych na poziomie wyróżniającym. – opowiada Kamil, student Wydziału Mechatroniki sekretarz KN Humanoid.

Bardzo ważną umiejętnością zdobytą w toku studiów i to od samego ich początku jest praca zespołowa. Jednym z kluczy do zwycięstwa była współpraca, poznanie swoich mocnych stron, umiejętność podejmowania odpowiednich decyzji i zaufanie do drugiej osoby. Bez tych elementów praca nie mogłaby być wystarczająco efektywna, a tą umiejętność posiedliśmy dzięki współpracy podczas realizacji wielu laboratoriów i projektów grupowych i pomimo zdalnej edukacji nadal realizacja projektów grupowych z wykorzystaniem innych narzędzi stanowi ważny element budowania umiejętności pracy w grupie. – dodaje Przemek, student Wydziału Mechatroniki członek KN Humanoid.

"
Zdjęcie z wręczenia nagród WorldSkills Poland

Zdjęcie z wręczenia nagród WorldSkills Poland

Jak mówią studenci, równie ważnym elementem przygotowań jest działalność w Kole Naukowym. KN Humanoid zajmuje się głównie zagadnieniami związanymi z robotyką, ale też zagadnieniami z zakresu automatyzacji. Działalność w Kole Naukowym i doświadczenie w pracy w grupie pozwoliły zrozumieć, w jaki sposób pracować razem, aby osiągnąć zamierzony cel czyli zrealizowanie projektu. Oprócz wiedzy wynikającej bezpośrednio z zajęć na uczelni konieczne było poświęcenie też czasu i pracy na rozszerzenie wiedzy merytorycznej i udoskonalenie umiejętności.

Zapis transmisji z gali wręczenia nagród z udziałem Ministra Edukacji i Nauki, konkurencja Przemysł 4.0

Relacja przygotowana przez organizatora