Przyznano statuetki Złotego Inżyniera 2015

Statuetka Złotego Inżyniera Przeglądu Technicznego

źr. Forum Akademickie

Rozstrzygnięto XXII edycję plebiscytu "Przeglądu Technicznego" o tytuł Złotego Inżyniera. Honorowy Złoty Inżynier 2015 powędrował do naukowców związanych z Politechniką Warszawską: dr. inż. Andrzeja Smirnowa, dr. inż. Janusza Leona Wiśniewskiego oraz mgr inż. Agnieszki Zwierko.

Dr Andrzej Smirnow ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej i cały czas jest związany z Uczelnią. W roku 1980 organizował NSZZ "Solidarność" na Politechnice Warszawskiej, a przez kolejne 11 lat był jej przewodniczącym. Jest autorem licznych publikacji z dziedziny energoelektroniki i elektroniki przemysłowej.

Drugim wyróżnionym statuetką Honorowego Złotego Inżyniera jest Janusz Leon Wiśniewski: dr n. technicznych, fizyk, chemik, informatyk, ekonomista oraz znany pisarz. Tytuł doktora informatyki zdobył na Politechnice Warszawskiej.

Kolejną osobą uhonorowaną nagrodą Honorowego Złotego Inżyniera jest mgr inż. Agnieszka Zwierko, która ukończyła Informatykę na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Od 1998 roku jest solistką gościnną Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Oprócz tytułu Honorowego, przyznano statuetki Złotego, Srebrnego i Diamentowego Inżyniera oraz wyróżnienia. Wielu laureatów tych nagród to wybitni absolwenci Politechniki Warszawskiej, którzy obecnie prowadzą swoje dochodowe i rozwojowe biznesy.

Uroczystość wręczenia tytułów Złotego Inżyniera 2015 odbyła się 9 marca 2016 roku w Warszawskim Domu Technika. Nagroda ma promować dokonania polskich inżynierów i zwrócić uwagę na ich rolę w budowaniu innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki.

Pełna lista laureatów wraz z sylwetkami znajduje się na stronie Forum Akademickiego.