Projekt naszej studentki nagrodzony w konkursie Stena Circular Economy Award

Anna Kozieł podczas gali finałowej II edycji konkursu Stena Circular Economy Award, która odbyła się 10 kwietnia 2019 r. w Concordia Design w Poznaniu, fot. Stena Recycling

Anna Kozieł, studentka biogospodarki na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW, została zwyciężczynią konkursu promującego ideę gospodarkę o obiegu zamkniętym. Jej pomysł dotyczący edukacji w zakresie segregacji odpadów został uznany za najlepszy w kategorii „Student”.

Projekt Brakujący znak na opakowaniu zakłada stworzenie systemu modyfikacji etykiet produktowych, który miałby ułatwić konsumentom, czyli każdemu z nas, prawidłową segregację odpadów. Na opakowaniach zostałyby umieszczone symbole informujące o tym, do którego pojemnika na odpady powinien trafić już zużyty produkt.

Podczas prezentacji konkursowej Anna Kozieł wskazała, jak system oznaczeń funkcjonuje obecnie i jak niewidoczne lub niezrozumiałe dla przeciętnego konsumenta są aktualnie stosowane symbole. Przywołała przy tym wyniki badania fundacji ProKarton, które sugerują, że to jasna informacja i działania informacyjno-edukacyjne są największą zachętą do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów takich jak niezwykle powszechne, wielowarstwowe kartony po mleku i sokach.

Zwycięski projekt został przedstawiony jury, gościom oraz uczestnikom spotkania podsumowującego drugą edycję konkursu, którego organizatorem jest firma Stena Recycling.