Profesor Piotr Wolański z nagrodą Błękitnych Skrzydeł

prof. dr hab. inż. Piotr Wolański

fot. Instytut Lotnictwa

Kapituła Błękitnych Skrzydeł Instytutu Lotnictwa przyznała prof. dr. hab. inż. Piotrowi Wolańskiemu specjalne wyróżnienie za całokształt lotniczo-kosmicznej działalności nauczycielskiej i naukowej.

Prof. Wolański to wybitny specjalista o międzynarodowym uznaniu w dziedzinie badań nad silnikami spalinowymi, detonacji, wybuchów i astrofizyki. Z Wydziałem Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej związany jest od początku swoich studiów. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Silników Lotniczych na Wydziale MEiL PW. Z Instytutem Lotnictwa związany jest od 1993 roku, w którym m.in. opiekuje się Pracownią Technologii Kosmicznych. Nasz laureat wielokrotnie wybierany był także do Rady Naukowej Instytutu Lotnictwa.

Warto wspomnieć także, że prof. Piotr Wolański dołączył w tym roku do Komitetu Wykonawczego Akademii Inżynierskiej w Polsce.

Prof. Wolański odbierze przyznaną nagrodę podczas centralnych uroczystości z okazji Święta Lotnictwa, które będą miały miejsce 28 sierpnia na Polu Mokotowskim w Warszawie.

Nagrodę Błękitnych Skrzydeł ustanowiła redakcja "Skrzydlata Polska" w 1964 roku. Od 1990 roku wyróżnienie jest przyznawane wspólnie przez "Skrzydlatą Polskę" i Krajową Radę Lotnictwa, przy wsparciu Aeroklubu Polskiego.

Z sylwetką prof. Wolańskiego można zapoznać się m.in. na stronie internetowej ITC PW.