Znak Politechniki Warszawskiej

Prof. Stanisław Wincenciak z tytułem "Złotego Inżyniera 2017"

Prof. Stanisław Wincenciak ze statuetką Złotego Inżyniera

Prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW z tegoroczną statuetką Złotego Inżyniera, fot. Biuletyn PW

W rozstrzygniętej XXIV edycji plebiscytu "Przeglądu Technicznego" zaszczytny tytuł "Złotego Inżyniera 2017" otrzymał prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej. Wśród wyróżnionych znalazło się również trzech absolwentów PW.

Uroczyste rozdanie nagród "Przeglądu Technicznego" odbyło się 28 lutego 2018 roku w siedzibie FSNT-NOT. W spotkaniu wziął udział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Tytuł „Diamentowego Inżyniera” odebrał Antoni Greń, Dyrektor Zakładu w Tychach, członek Zarządu Fiat-Chrysler Automobiles Poland w Bielsku Białej. W gronie laureatów znalazło się także dwóch absolwentów Politechniki Warszawskiej: Jarosław Wróbel, Prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. (Złoty Inżynier 2017) oraz dr inż. Dariusz Litwin z Instytutu Optyki Stosowanej (Srebrny Inżynier 2017). Studentem PW Filii w Płocku był także Leszek Świdziński (Honorowy Złoty Inżynier 2017).

- Jednym z głównych aspektów przemysłu 4.0 jest właśnie cyfryzacja, polegająca na pozyskiwaniu i przetwarzaniu szczegółowych danych z urządzeń, maszyn, procesów i systemów produkcyjnych oraz z wyrobów. Generalnym celem cyfryzacji jest zwiększenie efektywności działania systemów produkcyjnych poprzez eliminację działań i czynności zbędnych lub ich ograniczanie - zaznaczył w wypowiedzi dla „Przeglądu Technicznego” prof. Stanisław Wincenciak, któremu na gali wręczono statuetkę „Złoty Inżynier 2017” w kategorii „Nauka” oraz nagrodę Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Prof. Stanisław Wincenciak znacząco przyczynił się do opracowania metod numerycznych i stosownego oprogramowania do rozwiązywania zagadnień odwrotnych pola elektromagnetycznego. Pełniąc funkcję dziekana i prodziekana podpisał umowy o współpracy z firmami z branży elektrotechnicznej, m.in. takimi jak: Elektrownia Kozienice, PSE Centrum, PSE Operator (obecnie w przygotowaniu), RWE Stoen, APS Energia, Huetinger Electronics, PKP Energetyka. Jest autorem lub współautorem około 200 publikacji naukowych, z czego 36 jest notowanych na liście JCR oraz 4 monografii i 5 podręczników (skryptów).

"Przegląd Techniczny" to jedno z najstarszych czasopism w Europie poświęconych tematyce ogólnotechnicznej.

Nagrodzeni we wszystkich kategoriach, fot. Biuletyn PW