Prezydent odznaczył działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystości, fot. Paweł Tymiński, TVPW

– Patrzę na Państwa ze wzruszeniem, bo akurat NZS i ruch studencki to coś, co jest mojemu sercu bardzo bliskie - powiedział Prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości. W Pałacu Prezydenckim odbyło się międzypokoleniowe spotkanie środowiska związanego z niezależnym ruchem studenckim, podczas którego zostali odznaczeni m.in. działacze NZS z Politechniki Warszawskiej.

36 lat temu władze PRL na fali strajków studenckich w Łodzi zarejestrowały Niezależne Zrzeszenie Studentów jako organizację ogólnopolską. Działalność Zrzeszenia na Politechnice Warszawskiej zaczęła się parę miesięcy wcześniej, kiedy w DS Mikrus 10 września 1980 roku powstał Komitet Założycielski.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi zasłużonym działaczom pierwszego Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Lech Ochnik z NZS PW odznaczony przez Prezydenta RP, fot. Paweł Tymiński, TVPW

Odznaczeni związani z PW:

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

• Jerzy STERNICKI
  • Wiktor ŚWIERCZ

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

• Tomasz WIŚNIEWSKI

Złotym Krzyżem Zasługi

• Krystyna GORZELAK
  • Witold GRZESIK
  • Tomasz JURKOWSKI
  • Robert KOWALEWSKI
  • Lech OCHNIK
  • Cezary OLEKSIAK

Srebrnym Krzyżem Zasługi

• Marek BIESTEK
  • Robert GŁĘBOCKI
  • Zbigniew HENNEL
  • Janusz KUMALA

Podczas poniedziałkowej uroczystości 32 osoby otrzymały także Krzyże Wolności i Solidarności "za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej".

Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności, fot. Paweł Tymiński, TVPW

Odznaczeni związani z PW:

• Marek BIESTEK

pośmiertnie:

• Teodor KLINCEWICZ
  • Piotr ZIEMBIŃSKI

Wśród odznaczonych pośmiertnie znalazł się Teodor Klincewicz, pierwszy przewodniczący NZS na PW. Klincewicz był studentem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Teoś, jak nazywali go koledzy, od 1976 roku był współpracownikiem Studenckiego Komitetu Solidarności i Komitetu Obrony Robotników. Drukował i kolportował pismo „Robotnik”. Współredagował i wydawał lokalne studenckie pismo Politechniki Warszawskiej „100 razy głową w mur”. Dwukrotnie był zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa. Zginął w wyniku tragicznego wypadku 1 marca 1991 roku. Pod jego samochód wtargnął pijany mężczyzna, wpadł przez szybę do samochodu, uderzając Teosia w głowę. Klincewicz odwiózł go jeszcze do szpitala. Tam stracił przytomność i zmarł.

- Dzięki państwa wysiłkowi mamy dzisiaj wolną, niepodległą Polskę - podkreślał prezes IPN Jarosław Szarek. - Jest jeszcze wiele do zrobienia. Egzamin z walki o wolność w czasach zniewolenia państwo zdali - te Krzyże Wolności i Solidarności są tego dowodem.

Galeria zdjęć z wydarzenia>>>