Nasza doktorantka finalistką konkursu FameLab Poland

Zuzanna Podgórska z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej zakwalifikowała się do finału 9. polskiej edycji konkursu FameLab.

Zuzanna Podgórska

Uczestnicy konkursu – naukowcy mają 3 minuty, by ze sceny opowiedzieć publiczności o swoich badawczych pasjach. Są oceniani przez jurorów, którzy z grona 20 półfinalistów wybierają 10 osób, które następnie mierzą się w krajowym finale.

Zuzanna Podgórska na półfinał przygotowała wystąpienie pt. "Śmiertelna nieciemność. Pomiędzy absurdem a niewiedzą". Na co dzień zajmuje się wpływem budowy geologicznej podłoża na stężenie radonu w powietrzu. Przez sześć lat była zawodowo związana z Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie. Obecnie kieruje polskim oddziałem szwedzkiego laboratorium Radonova Laboratories, oferującego pomiary stężenia radonu w powietrzu oraz jest na czwartym roku studiów doktoranckich na Wydziale Fizyki PW w Zakładzie Fizyki Jądrowej. Wcześniej na Politechnice Warszawskiej skończyła studia inżynierskie i magisterskie.

W półfinale wystąpił także Patryk Bojarski - absolwent naszego Wydziału Fizyki, obecnie kontynuujący naukę na PW w Szkole Doktorskiej nr 3 w Pracowni Fizyki w Ekonomii i Naukach Społecznych. Na półfinał przygotował temat "Czy złożoność może być prosta?".

Tegoroczny półfinał FameLab Poland odbył się 7 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Finał zaplanowano na 16 maja 2020 roku. Jego zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowej rywalizacji w Cheltenham (półfinały i finał odbędą się w dniach 2-7 czerwca 2020 roku).

FameLab organizowany w Polsce przez British Council i Centrum Nauki Kopernik to światowy format – od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie.

Pełna lista finalistów