Nasi studenci architektury laureatami konkursu 120 Hours

Część zwycięskiego projektu Agnieszki Kołacińskiej i Jakuba Andrzejewskiego

Część zwycięskiego projektu, rys. Agnieszka Kołacińska i Jakub Andrzejewski, fot. Facebook / 120 Hours

Agnieszka Kołacińska i Jakub Andrzejewski - studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej wygrali międzynarodowy konkurs 120 Hours. Rywalizujący w nim uczestnicy w ciągu zaledwie 120 godzin mają stworzyć projekt. W tym roku był to 100-metrowy budynek dla szkoły w chińskiej wiosce w regionie Puan City, w prowincji Ginhou. Gmach miał pomieścić kantynę i bibliotekę.

Nasi studenci przygotowali pracę, którą nazwali „In’n’Out Village”. Zaprojektowali budynek złożony z 25 modułów. Każdy z nich może pełnić rolę zarówno jadalni, jak i biblioteki. Punktem wyjścia stała się reinterpretacja formy archetypicznej chińskiej wsi. Jury konkursu doceniło, że architekci stworzyli budynek nie tylko kompaktowy, ale i elastyczny.

120 Hours to niezależny konkurs wymyślony przez trzech studentów architektury i do nich skierowany. Na pomysł w 2010 roku wpadło trzech młodych adeptów architektury z Oslo. W tym roku w 120 Hours wzięło udział 3024 uczestników z 79 krajów. Nagrodą główną było 3 tys. dolarów i szansa na zrealizowanie projektu. Jak donosi portal www.archdaily.com, po raz pierwszy w historii 120 Hours zwycięska koncepcja zostanie skonstruowana. Budynek ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Źrodła: www.sztuka-architektury.pl i www.archdaily.com