Nasi półfinaliści konkursu FameLab Poland

Zuzanna Podgórska i Patryk Bojarski zakwalifikowali się do półfinału 9. edycji konkursu FameLab Poland.

Zuzanna Podgórska i Patryk Bojarski

Uczestnicy konkursu – naukowcy mają 3 minuty, by ze sceny opowiedzieć publiczności o swoich badawczych pasjach. W półfinale 9. polskiej edycji FameLabu wystąpi 20 osób. Spośród nich wyłoniona zostanie finałowa dziesiątka.

W półfinale konkursu mamy dwoje reprezentantów Politechniki Warszawskiej.

Zuzanna Podgórska skończyła na PW studia inżynierskie i magisterskie. Obecnie jest na czwartym roku studiów doktoranckich na Wydziale Fizyki PW w Zakładzie Fizyki Jądrowej. Zajmuje się wpływem budowy geologicznej podłoża na stężenie radonu w powietrzu. Przez sześć lat była zawodowo związana z Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie. Aktualnie kieruje polskim oddziałem szwedzkiego laboratorium Radonova Laboratories, oferującego pomiary stężenia radonu w powietrzu.

Patryk Bojarski jest absolwentem Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Obecnie kontynuuje naukę na PW w Szkole Doktorskiej nr 3 w Pracowni Fizyki w Ekonomii i Naukach Społecznych oraz aktywnie działa w Kole Naukowym Fizyków PW. Zajmuje się modelowaniem informacji oraz rozchodzeniem się wiadomości w sieciach społecznościowych. Lubi dzielić się swoją wiedzą, dlatego pracuje również w dwóch fundacjach edukacyjnych. W Katalyst Engineering jest konsulatem naukowym, a w OpenStax Poland pracuje przy otwartym podręczniku do fizyki. W przeszłości nagrywał również wideolekcje z matematyki oraz prowadził webinary przygotowujące uczniów do matury.

Półfinał FameLab Poland odbędzie się 7 marca 2020 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Finał krajowy zaplanowano na 16 maja 2020 roku. Jego zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowej rywalizacji w Cheltenham (półfinały i finał odbędą się w dniach 2-7 czerwca 2020 roku).

FameLab organizowany w Polsce przez British Council i Centrum Nauki Kopernik to światowy format – od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie.

Pełna lista półfinalistów dostępna jest na stronie FameLabu