Nagrody Prezesa Rady Ministrów dla najwybitniejszych naukowców

Laureaci tegorocznych nagród podczas uroczystej gali, fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej zostali docenieni przez Premier RP. 26 października 2017 roku odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody dla najwybitniejszych naukowców.

– Każda z 44 nagród, jakie zaraz będę miała przyjemność wręczyć, jest dla mnie i dla naszej ojczyzny powodem do dumy– powiedziała premier Beata Szydło podczas gali, wręczając nagrody Prezesa Rady Ministrów. W uroczystości wziął udział także wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Nagrodą Prezesa Rady Ministrów wyróżniono trzy zespoły badaczy za osiągnięcia naukowo-techniczne. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół pod kierownictwem dr. hab. inż. Mariusza Malinowskiego, prof. PW z Wydział Elektrycznego, który opracował nowoczesne przekształtniki energoelektroniczne dedykowane dla odnawialnych źródeł energii i przemysłu wydobywczego.

Nagrody otrzymali także autorzy dwóch rozpraw doktorskich przygotowanych na Politechnice Warszawskiej: dr inż. Paweł Borowiecki z Wydziału Chemicznego oraz dr inż. Maciej Wielgus z Wydziału Mechatroniki.

Więcej o laureatach nagrody z PW i ich pracach pisaliśmy po ogłoszeniu listy nagrodzonych.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk. Po raz pierwszy przyznano je w 1994 roku. Do tej pory wręczono łącznie ponad 1100 nagród.

źr. www.nauka.gov.pl