Most z kompozytów FRP z nagrodą specjalną w konkursie Dobry Wzór 2016

Most kompozytowy w Błażowej

Most kompozytowy w Błażowej, fot. Mostostal Warszawa

Konstrukcja znajdująca się w miejscowości Błażowa na Podkarpaciu została uznana za Produkt Roku 2016 w konkursie Dobry Wzór. To nagroda specjalna, od 2015 roku przyznawana przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Nad próbkami kompozytów, z których zostały wykonane elementy mostu, pracowali naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.

Most został zaprojektowany przez konsorcjum projektowe Com-bridge i wybudowany przez Mostostal Warszawa. Swój wkład w sukces przedsięwzięcia mają też naukowcy – z naszej Uczelni oraz z Politechniki Rzeszowskiej.

Nasi inżynierowie na podstawie badań laboratoryjnych wyznaczyli właściwości mechaniczne kompozytów FRP niezbędnych do zaprojektowania mostu oraz obliczenia jego nośności. Dzięki wynikom badań elementów konstrukcyjnych w skali rzeczywistej, weryfikowali wartości wyznaczone obliczeniowo.

W te prace zaangażowanych było sześcioro przedstawicieli Politechniki Warszawskiej: kierujący zespołem dr inż. Rafał Molak oraz dr inż. Wojciech Spychalski, mgr inż. Łukasz Gołębiowski, mgr inż. Radosław Karczewski, mgr Katarzyna Balke i inż. Edyta Granica.

Most w Błażowej uroczyście otwarto 9 lutego 2016 roku.

Więcej informacji o projekcie w artykule z cyklu Badania – Innowacje – Technologie

Konkurs Dobry Wzór jest organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Pierwsza edycja odbyła się w 1993 roku. W tym roku eksperci Instytutu znaleźli na rynku 1694 produkty, spośród których do konkursu zgłoszono 222 rozwiązania – najwięcej w historii wyróżnienia. Jury wyłoniło 136 finalistów.

Lista wszystkich nagrodzonych jest dostępna na stronie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

Od 21 października do 1 grudnia 2016 roku w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego (ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie) można oglądać produkty, który znalazły się w finale konkursu. Wystawa Dobry Wzór 2016 czynna jest od wtorku do niedzieli. Wstęp wolny.