Mariusz Zdanowski z Politechniki Warszawskiej zwycięzcą Konkursu o Nagrodę ABB

Dr inż. Mariusz Zdanowski z nagrodą w Konkursie ABB

Dr inż. Mariusz Zdanowski z nagrodą w Konkursie ABB, fot. Facebook / ABB

Dr inż. Mariusz Zdanowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej wygrał konkurs ABB na najlepszą pracę inżynierską, magisterską lub doktorską z energoelektroniki. W nagrodę otrzymał 30 tys. złotych.

Jury uhonorowało naukowca z PW za pracę doktorską pt. „Wielogałęziowy wysokoczęstotliwościowy przekształtnik DC/DC z łącznikami SiC i elementami magnetycznymi o zredukowanej pojemności pasożytniczej”. To udokumentowanie blisko 10 lat działalności prowadzonej przez dr. Zdanowskiego podczas współpracy w zespole badawczym Politechniki.

Praca prezentuje nowe podejście do projektowania wysokosprawnych przekształtników DC/DC, które wykorzystywane są np. w instalacjach fotowoltaicznych.

Warto przy tym wspomnieć, że w 2011 roku dr Zdanowski zdobył w konkursie ABB wyróżnienie. Jury doceniło wówczas jego pracę magisterską "Trójfazowy falownik z tranzystorami SiC JFET o podwyższonej częstotliwości przełączeń".

Konkurs o Nagrodę ABB organizowany jest przez Korporacyjne Centrum Badawcze ABB. W tym roku odbył się po raz trzynasty. Zgłoszono do niego 53 prace.

Poza główną nagrodą dla dr. Zdanowskiego przyznano jeszcze dwa wyróżnienia. Otrzymali je dr inż. Adrian Zakrzewski z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej i mgr inż. Piotr Czyż z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

źr. ABB w Polsce