Znak Politechniki Warszawskiej

Kamizelka kuloodporna z Politechniki Warszawskiej wyróżniona

Soczewki Focusa

Wszyscy laureaci Soczewek Focusa 2015, fot. Biuletyn PW

Soczewki Focusa 2015 rozdane

Projekt zrealizowany dzięki współpracy naukowców z Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi został uznany przez internautów najbardziej innowacyjnym wynalazkiem minionego roku. Wykorzystanie w kamizelkach kuloodpornych cieczy to zupełnie inne podejście do projektowania osłon balistycznych. Nagrodę w imieniu całego zespołu odebrał dr hab. inż. Marcin Henryk Struszczyk, zastępca dyrektora ds. naukowych z Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex.

Opracowane przez polskich naukowców rozwiązanie może mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie materiał będzie miał za zadanie maksymalne rozproszenie energii. Może być stosowany nie tylko w kamizelkach kuloodpornych, ale także np. w odzieży sportowej, ochronach przeciwuderzeniowych, w podkładach stosowanych przy budowie mostów, czy w zderzakach montowanych w pociągach. Zdaniem dr. hab. inż. Marcina Henryka Struszczyka nowoczesna technologia spowoduje, że koszty produkcji nowej kamizelki kuloodpornej będą niższe niż w przypadku obecnie wytwarzanych osłon balistycznych. Polski wynalazek jest w tej chwili na etapie komercjalizacji z udziałem zagranicznych partnerów.

Dr hab. inż. Marcin Struszczyk z Soczewką Focusa

Więcej o projekcie w artykule: Innowacyjna ciecz do kamizelek kuloodpornych>>>

Do Soczewek Fokusa 2015 nominowanych było 15 polskich innowacji. O wyróżnienie walczyły wynalazki z obszarów medycyny, techniki i informatyki. Wśród nominowanych był jeszcze jeden wynalazek związany z Politechniką Warszawską – portfel z włókna węglowego firmy Carbon Workshop. Jest to startup założony przez absolwentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.

Źródło: Biuletyn PW