Filip Strzelecki z Wydziału Architektury nagrodzony w międzynarodowym konkursie

Projekt Kaplicy św. Wojciecha z założeniem krajobrazowym w Fiszewie

Nagrodzony projekt Filipa Strzeleckiego

Jury konkursu Faith & Form/IFRAA International Awards Program for Religious Art & Architecture doceniło przygotowany przez studenta Politechniki Warszawskiej projekt Kaplicy św. Wojciecha z założeniem krajobrazowym w Fiszewie.

Filip Strzelecki otrzymał nagrodę w kategorii prac studenckich. Promotorem zwycięskiej pracy był prof. dr hab. inż. arch. Konrad Kucza-Kuczyński.

- Inspiracją do powstania projektu był genius loci ruin gotyckiego kościoła z XIV wieku, w Fiszewie, małej żuławskiej wsi koło Elbląga, o wielokulturowej tradycji i bogatej historii – pisze laureat. - Zaprojektowane trzy obiekty uzupełniają istniejący już układ przestrzenny zabudowań kościelnych, tworząc addytywne założenie krajobrazowe. Kaplica św. Wojciecha przywraca miejscu pełny wymiar Sacrum, jest swoistą interpretacją ruin kościoła. Plebania i Pawilon edukacyjny, opowiadający historię Fiszewa, nawiązują do typologii domów podcieniowych. Ich purystyczna forma odnosząca się do tradycji lokalnej architektury, powoduje, że pozostają one w cieniu zabytków Fiszewa. Stają się architekturą tła.

Jury konkursu obradowało pod przewodnictwem Alberta Lindeke z Fellow of the American Institute of Architects. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się na podczas National Convention of the American Institute of Architects 2017 w Orlando na Florydzie (27-29 kwietnia 2017 roku).