Doktorant Wydziału Fizyki najlepszy w rozwiązywaniu zadań szachowych

Piotr Górski, doktorant Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej został mistrzem świata w rozwiązywaniu zadań szachowych. Dodatkowo ekipa z Polski (w składzie z doktorantem PW) po raz 11. z rzędu zdobyła złoty medal w klasyfikacji drużynowej.

Fot. nadesłane

W drugiej połowie sierpnia w Wilnie odbył się Kongres Światowej Federacji Kompozycji Szachowej w trakcie którego rozegrano Mistrzostwa Świata w Solvingu (Rozwiązywaniu Zadań Szachowych).

– Zawody w rozwiązywaniu zadań szachowych składają się z 6 rund podzielonych na 2 dni. Podczas każdej rundy uczestnicy mierzą się z 3 zadaniami tego samego typu – wyjaśnia mgr inż. Piotr Górski. – Tzn. w jednej rundzie są zadania tego samego typu, natomiast w kolejnych rundach są kolejne typy zadań. Na przykład pierwsze 3 rundy to: maty w 2 ruchy, maty w 3 ruchy i studia szachowe (czyli zadania typu: "białe zaczynają i wygrywają" lub "białe zaczynają lub remisują") – opisuje doktorant.

Na MŚ Piotr Górski zdobył 70,3 pkt, wypełnił normę arcymistrzowską, przekroczył wymagany ranking i tym samym został czwartym polskim arcymistrzem w historii. Gratulujemy.

Piotr Górski (w środku) podczas ceremonii wręczania nagród, fot. nadesłane.