Znak Politechniki Warszawskiej

Damian Czykier półfinalistą olimpijskim

Damian Czykier w trakcie mistrzostw Europy w Amsterdamie

Damian Czykier w trakcie mistrzostw Europy w Amsterdamie, fot. archiwum zawodnika

Student budownictwa na Politechnice Warszawskiej na półfinale zakończył swój występ w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Mistrz Polski i czwarty zawodnik mistrzostw Europy w biegu na 110 m przez płotki ostatecznie został sklasyfikowany na 14. miejscu. 

– W Rio będę walczyć o finał [startuje w nim ośmiu zawodników – przyp. red.] – mówił przed wylotem na igrzyska w wywiadzie dla bloga Plac Politechniki 1.

Tę walkę pokazał na olimpijskiej bieżni.

Najpierw w eliminacjach, kiedy musiał zmierzyć się nie tylko z rywalami, ale także z pogodą. Pierwszą rundę biegu na 110 m przez płotki rozgrywano w nocy z 15 na 16 sierpnia polskiego czasu. Wtedy nad Rio oberwała się chmura. Mimo padającego deszczu udało się przeprowadzić dwie z pięciu serii eliminacyjnych. Ulewa była jednak tak mocna, że na kilkadziesiąt minut przerwano rywalizację we wszystkich konkurencjach rozgrywanych na stadionie lekkoatletycznym.

Damian Czykier miał wystartować w biegu nr 5, więc musiał poczekać na olimpijski debiut.

Kiedy przestało padać, także nie obyło się bez nerwów. W swojej serii student Politechniki Warszawskiej zajął 5. miejsce. Awans do półfinału zapewniało sobie po czterech najlepszych płotkarzy z każdego biegu i czterech z najlepszymi czasami ze wszystkich serii. Kiedy już wydawało się, że wynik Damiana Czykiera (13,63 s) da miejsce w półfinale igrzysk, nerwowo zrobiło się z powodu decyzji organizatorów. Postanowili oni, że płotkarze z dwóch pierwszych serii (rozgrywanych w deszczu, przed przerwą), którzy nie wywalczyli kwalifikacji, dostaną szansę poprawy swoich rezultatów. Dopiero po tym dodatkowym biegu pewne stało się, że nasz student wystąpi w półfinale olimpijskim, a jego kibiców czeka kolejna bezsenna noc.

Zasady awansu do finału były bardzo trudne: o medale mogło walczyć po dwóch najszybszych zawodników z każdego z trzech biegów i dwóch z najlepszymi czasami ze wszystkich serii. Tym razem Damian Czykier nie musiał długo czekać na swój start – wystąpił już w pierwszym półfinale. Na metę wpadł jako trzeci z czasem 13,50 s. Lepsi od niego byli tylko Orlando Ortega (mający w tym sezonie trzeci wynik na świecie) i wicemistrz Stanów Zjednoczonych Ronnie Ash. Wtedy można jeszcze było mieć nadzieję na awans do finału, ale w drugim półfinale aż sześciu płotkarzy pobiegło szybciej od naszego studenta.

Zobacz półfinał z udziałem Damiana Czykiera

Swój olimpijski debiut Damian Czykier zakończył na 14. miejscu. Nie udało mu się zakwalifikować do wymarzonego finału (do awansu zabrakło 0,09 s) i poprawić rekordu życiowego (13,32 s). Jeszcze rok temu student PW biegał jednak 13,68 s i mógł tylko śnić o występie na igrzyskach. Minimum kwalifikacyjne ustalone przez Polski Związek Lekkiej Atletyki wynosiło 13,47 s, a żeby pojechać do Rio, trzeba było uzyskać taki czas dwukrotnie.

Student Politechniki zrobił w tym roku ogromny postęp. Został mistrzem Polski (dwa razy poprawiał w czasie tych zawodów życiówkę – najpierw na 13,42 s, a potem na 13,35 s) i zajął czwarte miejsce w mistrzostwach Europy na otwartym stadionie (w półfinale znów pobiegł najszybciej w karierze – 13,32 s). Jeszcze wcześniej w Akademickich Mistrzostwach Polski był drugi w biegu na 100 m (bieg płotkarski nie jest tam rozgrywany).

Warto przy tym pamiętać, że przed tym sezonem najpoważniejszymi zawodami, w jakich startował Damian Czykier, były mistrzostwa Europy w hali z 2015 roku (tam biega się 60 m przez płotki) i Uniwersjada w Korei, również z zeszłego roku.

– Mój organizm nie jest jeszcze maksymalnie wytrenowany – mówił nasz student przed wylotem do Rio. I dodawał: – Mam czwarty wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Byłoby szkoda nie postarać się, żeby był pierwszy.

Rekord kraju należy do Artura Nogi i wynosi 13,26 s. Wierzymy, że w kolejnym sezonie Damian Czykier poprawi ten rezultat. 

Zobacz rozmowę Damiana Czykiera z Aleksandrem Dzięciołowskim z TVP po biegu półfinałowym