188 km na jednym litrze benzyny – SKAP po Shell Eco-marathonie

Już po raz czternasty zespół ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, wystąpił w Shell Eco-marathonie. Jak przebiegały zawody i jakie są dalsze plany naszych studentów?

Zespół SKAP po Shell Eco-marathonie 2019 wraz z pojazdem Orion

W tym roku SKAP po raz drugi startował w Shell Eco-marathonie pojazdem Orion, fot. SKAP

Zasady Shell Eco-marathonu są proste – wygrywa ten, kogo pojazd zużyje mniej paliwa (energii) do przejechania założonej trasy w danym czasie. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach: Prototype (bolidy maksymalnie nastawione na jak najlepszy wynik) i UrbanConcept (pojazdy są zdecydowanie większe i muszą spełniać szereg wymagań dotyczących funkcjonalności, budowy, a także sposobu jazdy po torze).

– W tym roku wystartowaliśmy w kategorii UrbanConcept zbudowanym przez nas pojazdem Orion – wyjaśnia Hubert Demianowski, jeden z członków zespołu SKAP. – Po ubiegłorocznym debiucie dopracowaliśmy konstrukcję, przystosowując ją odpowiednio do zmienionych zasad konkursu. M.in. kompletnie zmodernizowaliśmy układ przeniesienia napędu z autorskim pomysłem sprzęgła kłowego opracowanym przez jednego z naszych członków, rozbudowaliśmy elektronikę i wycięliśmy drugie drzwi. Dokonane modyfikacje umożliwiły ukończenie dwóch przejazdów konkursowych, na których uzyskaliśmy odpowiednio 187 oraz 188 km na litrze benzyny. Wynik ten zapewnił nam 5. miejsce w kategorii pojazdów miejskich z silnikiem spalinowym, a 2. wśród tych napędzanych benzyną.

SKAP okazał się najlepszym polskim zespołem w tegorocznym Shell Eco-marathonie. W zawodach, które odbyły się na torze testowym Mercedesa zlokalizowanym obok Mercedes-Benz World w Weybridge pod Londynem (2-5 lipca 2019), wystartowało ok. 150 drużyn, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie techniczne z całej Europy. Udział w zawodach wzięły również po trzy najlepsze drużyny z azjatyckiej i amerykańskiej edycji zawodów.

Pojazd Orion na torze w czasie Shell Eco-marathonu

Orion na torze w czasie Shell Eco-marathonu, fot. SKAP

Politechnikę Warszawską reprezentował zespół w składzie: Kasandra Krawczyk, Maciej Cichocki, Hubert Demianowski, Kamil Gardyjas, Kamil Gładysz, Bartosz Kątski, Jakub Kośnik, Ignacy Nojek, Natalia Pieśniewska, Marcel Pigoń, Krzysztof Retych i Antonina Waszkiewicz.

Nasi studenci już myślą o przyszłorocznej edycji Shell Eco-marathonu. – Zmotywowani do poprawienia naszego wyniku już teraz planujemy dalsze prace nad pojazdem, by za rok przejechać więcej kilometrów, a tym samym osiągnąć wyższą lokatę – deklaruje Hubert Demianowski.